Ölü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society), Peter Weir‘in yönetmenliğini yaptığı ve En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü‘nü alan filmlerden biridir. 1989 yılında çekilen Ölü Ozanlar Derneği, eğitim sistemine dair eleştirileri ve gençlere vizyon kazandırmasıyla bilinen, beğenilen ve eğitimcilerin tavsiye ettiği filmlerden biridir. İMDB puanlamasında da hatırı sayılır bir yeri vardır: 8.1.

Ölü Ozanlar Derneği
Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) -1989

Filmin Konusu

Ölü Ozanlar Derneği isimli eser Amerikalı gazeteci ve yazar Nancy H. Kleinbaum tarafından yazılmıştır. Kitapta bahsi geçen hikaye, Robin Williams’ın başrol oyunculuğuyla taçlanmış ve hafızalara kazınmıştır.

1959 yılında Welton Akademi, bulunduğu bölgenin en disiplinli ve en iyi eğitim veren okullarından biridir. Okulun ilkelerine uymayanlar en ağır şekilde cezalandırılır. Okulun yatılı eğitim vermesi, öğrenciler aralarında güçlü arkadaşlık bağlarının kurulmasını sağlamıştır. Anne ve babalar için, çocuklarının bu okulda okuması büyük bir gurur kaynağıdır.

John Keating'i Robin Willams canlandırdı.
John Keating’i Robin Willams canlandırdı.

Hem okulun eski mezunu hem de yeni İngilizce öğretmeni olan John Keating’in (Robin Williams), okula gelmesi ile öğrencilerin hayata bakışı değişmeye başlar.

Bay Keating, baskı altında olan öğrencileri edebiyat ve şiirin gizemli dünyasıyla tanıştırır. Onlara özgürlüğü, hayatı yeniden anlamayı, dünyaya farklı açılardan bakmayı öğretir. Ancak Welton Akademisinin felsefesine tam örtüşmeyen bu ders anlatımı akademi yönetimi tarafından desteklenmez.

Okul müdürü Bay Nolan, yeni edebiyat öğretmenini, öğrencilerinden birinin intiharı üzerine, sorumlu tutar. Bu durum bahane edilerek edebiyat öğretmeni Bay Keating okuldan ayrılmaya zorlanır. Fakat bu ayrılığa onu anlayan öğrencileri tepki verir.

Ölü Ozanlar Derneği Nedir?

Welton Akademi’ye başka bir okuldan gelen Todd Anderson çekingen bir çocuktur. Neil, Todd’u arkadaşları ile tanıştırır. Knox, Charlie, Cameron, Pitts ve Meeks de onu çok sever. Bay Keating’in hayata bakışından etkilenen bu yedi arkadaş Ölü Ozanlar Derneği‘ni kurarlar. Derneğin yeri okulun yakınlarında bir mağaradır. Çocuklar, bu mağarada gizlice toplanırlar ve ölü ozanların şiirlerini okurlar. Burada toplanıp bu şiirleri okumanın asıl amacı ailelerinin baskı ve beklentilerinden bir an için uzaklaşmak ve yaşamın her anının ne kadar önemli olduğunu anımsamaktı.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir