Gül Karen Aça, prestijli üniversitelerden tam burslu kabul aldı

Gül Karen Aça, prestijli üniversitelerden tam burslu kabul aldı
Gül Karen Aça, prestijli üniversitelerden tam burslu kabul aldı

Diyarbakır’da eğitim gören 18 yaşındaki Gül Karen Aça, dünyanın en prestijli üniversitelerinden Harvard ve Stanford’un da aralarında bulunduğu 9 üniversiteden tam burslu kabul aldı. Dünyanın en parlak 100 öğrencisinden biri gösterilen Karen, hayali olan nörobilim alanında çalışmak için tercih yapacak.

Diyarbakır’da doğup büyüyen 18 yaşındaki Gül Karen Aça iki sene önce Google ve Oxford’un ortak inisiyatifi Rise for the Worldtarafından dünyanın en parlak 100 öğrencisinden biri seçildi. Yaşam boyu eğitim bursu kazanan Karen, dünyanın en prestijli üniversitelerinin de dikkatini çekti.

Annesi müzik, babası matematik öğretmeni olan Karen her yıl yüzbinlerce adayın öğrenci olmak için başvurduğu Harvard ve Stanford başta olmak üzere John Hopkins, Duke, Northwestern, Berkeley, Toronto, Georgia Institute of Techonolgy, California Santa Cruz üniversitelerinden tam burslu kabul aldı.

Henüz Harvard ve Stanford arasında bir karar veremediğini belirten Aça, “Beş yıldır yurt dışına hazırlanıyorum. Bu yıl da Amerika ve Kanada’da 9 üniversiteden kabul aldım. Bu 5 yıl boyunca birçok yarışmada yer aldım. Çoğu zaman da birlikte çalıştığım ve New York Üniversitesi’ne kabul alan arkadaşım Avjin’in başarısı da beni çok mutlu etti.” dedi.

“Çok çeşitli yarışmalara katıldık. Katıldığımız son yarışmada mesela biyoplastik üzerinde olan çalışmamız var. Bu da çok uzun bir başvuru süreci gerektiriyor bu süre zarfında özellikle Dicle Üniversitesi’nden profesörlerle çalıştık. Ve bu yorucu süreç sonrasında en başarılı 10 takım arasına girerek finalist olduk.” diye sözlerine devam eden Aça, Harvard ve Stanford arasında bir karar aşamasında olduğunu söyledi.

Nörobilim okumayı planlıyorum

“Genel olarak Nörobilim okumayı planlıyorum ama bunun yanı sıra başka bir şey de okuyabilirim. Bu kararın gelmesinde öğretmenlerimin ve benimle çalışan arkadaşlarımın çok emeği var. Aynı zamanda ilham verdiler bana. Bu sene benimle birlikte kabul gören arkadaşım Avjin Aktop New York Üniversitesi’nden kabul almıştı. Onula birlikte de çok fazla çalıştık. Yılın eğitmeni ödülüne aday gösterilen öğretmenimiz Cemil Yıldız hocanın da desteği oldu. Üniversite eğitimime devam ettiğimde Harvard veya Stanford’ta aslında yapmak istediğim şey, çalışmalarımın hem orada hem burada yarar sağlayan şeyler olması; Diyarbakır için de bir şeyler ifade eden çalışmalarda yer almak istiyorum.”

Cemil Yıldız, yılın eğitmeni ödülü aldı

Öğrencilerle 5 sene boyunca, yarışmalar ve üniversite başvurularında beraber çalışan öğretmen ve yurt dışı eğitim danışmanı Cemil Yıldız da ‘Yılın Eğitmeni’ ödülüne aday gösterildi. Kendisi de Delavo ve Hemi Change takımları gibi finale kalan Yıldız, Karen’in 5 yıldır çalıştığını ve şimdi de emeklerinin karşılığını aldığını söyledi

Katıldığı uluslararası yarışmalardan biri olan İsviçre merkezli The Earth Foundation‘ın düzenlediği ve 116 ülkeden bin 290 takımın katıldığı çevresel sürdürülebilirlik yarışmasında 10 takım finale kaldı ve bunların ikisi, Delavo ve Hemi Change, Bahçeşehir Koleji’nden çıktı.

Gül Karen’in dahil olduğu Hemi Change projede hemiselüloz ve gliserol kullanarak plastiğe alternatif bir ürün geliştirdi. Kısa zaman önce New York Üniversitesi’nden kabul alan ve aynı zamanda Karen’in sınıf arkadaşı olan Avjin Aktop’un dahil olduğu Delavo takımı ise çamaşır makinelerinde su ve elektrik kullanımını yüzde 90 oranında azaltan bir filtre geliştirdi.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

1 Response

  1. Betül dedi ki:

    Hiç bilmiyordum burdan okumak öğrenmek cok hosuma gitti bu kızımızın başarısını canu gonülden tebrik ediyorum ve onu yetistiren destekleyen anne babasına ve öğretmenlerini alkıslıyorum..demekki isini layıkıyla yapanlar hala varmış.cok gururlandım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir