Genç Kız Makyajı Nasıl Olmalı?

Merhaba bu hafta sizlere genç kız makyajı nasıl olmalı ve nelere dikkat edilmeli onu anlatacağım.

Genç Kız Makyajı Nasıl Olmalı
Fotoğraf: Sevil Şentepe

Makyajın en çok sevilen yaşları, ergenlik yaşıdır. Kız çocukları annelerini makyaj yaparken seyretmekten büyük keyif alırlar ve kendileri de büyüyünce makyaj yapmanın hayalini kurarlar. Hemen hemen her genç kız ergenlik çağından itibaren yavaş yavaş makyaja başlar.

Makyaja en büyük etken de ergenlik döneminde oluşan sivilcelerdir. Eğer doğru makyaj malzemesi kullanmazsak cildimizde daha fazla sivilce ve leke oluşacaktır. Peki bunun için ne yapmamız gerekir?

Eğer cildimiz yoğun sivilceli ise mutlaka bir cilt doktorundan yardım almalıyız. Kulaktan dolma ürünler kullanmamalıyız. İçinde bulunduğumuz dönem genç kızlar makyaja ve modaya çok özen gösteriyor. Ancak bu esnada bazı hatalar yapabiliyorlar.

Peki genç kızlar nelere dikkat etmeliler?

Fotoğraf: Sevil Şentepe
  1. Sosyal medyada/ internette gördükleri her ürün tam aradığım ürün deyip alınmamalıdır.
  2. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde ürünün orijinal olup olmadığına dikkat edilmelidir.
  3. Pazardan, marketten kesinlikle ve kesinlikle makyaj malzemesi alınmamalıdır.

Yoksa çok ciddi cilt sorunu yaşanabilir. Bunun için en doğrusu doğru yerlerden makyaj malzemesi almaktır. Peki doğru yerler nerelerdir?

  1. Bilinen kozmetik markalarının mağazalarından alınmalı
  2. Eczanelerde satılan ürünler tercih edilmeli
  3. Doğal ürünler tercih edilmeli
  4. Güvenilir internet sitelerinden alışveriş yapılmalı

Haydi şimdi de genç kız makyajı nasıl yapılır ona geçelim.

İlk önceliğimiz cildimizi çok güzel temizlemektir. Ergenlikte her genç kızın en büyük kabusuna dönüşen sivilceler için cilt düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Sonra cilde en uygun nemlendiriciyi kullanmak, cildin nemlenmesini sağlamak gerekir.

İlk olarak göz kapağımıza nude renginde çok hafif bir far uyguluyoruz. Göze hafif ince bir eyeliner veya dipliner sürüyoruz. Kirpikler için ister şeffaf ister kahverengi bir rimel kullanabiliriz. Yine göz içine de beyaz ya da kahverengi hafif bir göz kalemi uygulayabiliriz.

Yüzümüz için ise fondötenden kaçınarak BB veya CC krem kullanabiliriz. Krem allıklar açık pembe veya nude taş allık kullanabiliriz.

Dudaklara lipbalm veya açık renk ruj sürülebilir.

Elmacık kemiklere abartmadan ufak dokunuşlarla highlighter da tercih edilebilir.

Genç kızlarımızın her biri zaten doğal duru bir güzelliğe sahiptir. Burada yapılan yüzü renklendirmek olmalı, yaşına uygun olmayan abartı makyajdan uzak durulmalı.

Bu haftalık da bu kadar. Tekrar görüşünceye dek hoşçakalın.

Sevil Şentepe

1979 İstanbul doğumluyum. İlk işime Şişli’de bir güzellik salonunda başladım. Burada yeteneğimi fark ettim ve LCC’de eğitim aldım. TGRT, SKY TURK TV, NTV ve STAR TV’de ve ajanslarda makyaj sanatçısı olarak görev aldım. Şimdi hem değerli sanatçı Sevcan Orhan ile hem de serbest olarak çalışıyorum. İşimi çok seviyorum.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir