Yetişkinler İçin İngilizce Video Kanalları

Yetişkinler İçin İngilizce Video Kanalları
Fotoğraf: NordWood ThemesUnsplash

Teknolojinin ilerlemesi her alanda büyük kolaylıklar sağlarken İngilizcesini geliştirmek isteyenler de tüm nimetlerinden faydalanıyorlar.

Bizim gibi Mr. and Mrs. Brown’dan başka yabancı karakterleri tanımamış olan nesil, bugün çocukların sahip oldukları kaynaklara ve imkanlara bakıp ‘bizim zamanımızda…’ diye başlayan cümleler kursalar da hiç bir şey için geç olmadığını hatırlamamız lazım.

Çocukluğumuzda ve gençliğimizde yoktu belki ama en azından yetişkinliğimizde var. Çocuklara yönelik içeriklerin yanı sıra dil öğrenmek ya da dilini geliştirmek isteyen yetişkinlere de bolca kaynak bulmak mümkün.

O zaman bugün İngilizcesini geliştirmek isteyen yetişkinlere yönelik hazırlanan Youtube kanallarına bir göz atalım.

Dil öğrenme, dinleme ile başlar

Öncelikle ister sıfırdan başlıyor olun ister İngilizceyi iyi biliyor olun bol bol dinleme/izleme yapmanız oldukça önemlidir. Dili anlamanın ve iyi konuşabilmenin yolu, yeterince dinleme yapıp bu beceriyi geliştirmekten geçer.

Dilinizi geliştirmek istiyorsanız orijinal dilde diziler ve filmler (İngilizce alt yazılı), TV showları, video kanalları, dijital ses dosyaları (podcast), sesli kitaplar (audio books) gibi ilginizi çeken her ne varsa mümkün olduğunca dinlemeye gayret göstermelisiniz. Evde, mutfakta, toplu taşımada, alışverişte, yürüyüşte kulaklarınızda kulaklık ve cebinizde telefonla hem işlerinizi görüp hem de dinlemelerinizi yapabilirsiniz.

Görsel ve işitsel kaynak olarak kanallar

Youtube kanalları da hem işitsel hem görsel malzeme sunduğu için çoğu zaman daha çok takip edilip ilgi görüyor. Bu platformda İngilizceyi geliştirmeye yönelik her konuda ve alanda yüzlerce kanala ulaşmamız mümkün.

Geçtiğimiz haftalarda çocuklara yönelik çizgi film kanalları, şarkı kanalları ve eğitici kanallar üzerine listeleri paylaşmıştım. Bu hafta paylaşacağım liste, yetişkinler için İngilizcenin kullanımına dair bilgileri, doğru telaffuzu, yanlış kullanımları, deyimleri, dilbilgisi kurallarını, günlük kalıpları, iletişim diline ait ipuçlarını paylaşan, başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar herkesin içinde kendine uygun bir şeyler bulabileceği kanallar üzerine.

Anlıyorum ama konuşamıyorum’ diyenlerden ya da Hem anlıyorum hem de konuşuyorum ama daha çok geliştirmek istiyorum’ diyenlerdenseniz bu kanallara göz atmanızı tavsiye ederim.

Başta da belirttiğim gibi bu kanallar arasında herkesin ilgisine göre bir şeyler bulacağı kesin. Ben Linguamarina ve English with Lucy kanallarını yakından takip ediyorum. Marina American English, Lucy British English konuşuyor. Seçtikleri konu başlıkları ve aktarım tarzları bana daha yakın geliyor. Diğer kanallara da fırsat buldukça bakmaya çalışıyorum.

Sizler de bu kanallardan ihtiyacınıza ve tarzınıza göre birini ya da bir kaçını kendinize daha yakın bulabilirsiniz ve düzenli olarak takip edebilirsiniz.

Yabancı dil edinimi hakkındaki diğer yazılarıma ve sayfama ulaşıp farklı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Organik İngilizce

Organik İngilizce, 2016 yılından beri Instagram'da @organik.ingilizce adıyla İngilizce üzerine oyun, etkinlik, kitap ve bilgi paylaşımı yapan bir sayfadır. Ezber ya da çeviri yaptırmadan, doğal olarak bolca dile maruz bırakarak, eğlenceli etkinlikler ve oyunlar ile çocuklara İngilizceyi sevdirmeyi ve kalıcı bir dil edinimini hedefler.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir