Uno Kartlarıyla İngilizce Etkinlikler

Uno Kartlarıyla İngilizce Etkinlikler
Fotoğraf: Organik İngilizce

Uno oyununu sevmeyen yoktur herhalde. Hem aile içinde hem de arkadaşlar arasında sıklıkla ve keyifle oynanan bu kart oyunu 1971 yılında Amerikalı berber Merle Robbins tarafından icat edilmiş. Kendi dükkânında esnaf arkadaşlarıyla oynarken önce mahallesine, sonra şehrine ve nihayetinde tüm dünyaya yayılmış ve milyonlarca kişi tarafından bilinen bir kart oyunu haline gelmiş.

Uno Kartlarıyla İngilizce Etkinlikler
Fotoğraf: Organik İngilizce

1992 yılından beri Mattel bünyesinde bulunan Uno’yu klasik kurallarıyla Türkçe veya İngilizce oynayabilirsiniz. Sadece bu kadar mı? Değil…Renkli kartlar bize bir sürü İngilizce etkinlik için de ilham kaynağı olabilir.

Sınıflandırma etkinlikleri

Bilindiği üzere Uno, farklı renk zeminler üstünde yer alan 0-9 arası rakamların bulunduğu kartlardan oluşur. Engelleme, oyunun yönünü değiştirme gibi ekstra kartları da vardır. Sınıflandırma etkinliklerini renklere, rakamlara ya da şekillere göre yapabilirsiniz.

  • Aynı renkteki kartları üstündeki rakamlara bakmaksızın sınıflandırabilirsiniz.
  • Aynı rakamların olduğu kartları renklerine bakmaksızın gruplayabilirsiniz.
  • Aynı renk kartları 0’dan 9’a kadar sırayla dizebilirsiniz, isterseniz tam tersi yönde de dizebilirsiniz.
  • Farklı renkteki rakamları sırayla yerleştirebilirsiniz.

Matematik etkinlikleri

Uno kartları dört işlem ve saymayı pekiştirmek için de kullanılabilir.

  • Her karta üzerinde yazan sayı kadar mandal, ataç takabilirsiniz ya da nokta çıkartmalardan yapıştırabilirsiniz.
  • Rastgele iki kart seçip üstünde yazan rakamlarla toplama, çıkarma, çarpma yapabilirsiniz. Dilerseniz bu rakamları kağıt üstüne de yazabilirsiniz. Etkinlik kağıdına buradan ulaşabilirsiniz.
  • İki ya da daha fazla kişi beşer adet rastgele kart seçebilirsiniz. Üstündeki rakamları toplayıp büyük sayıyı elde edeni şampiyon ilan edebilirsiniz (Daha küçük çocuklar için iki kart da seçilebilir)

Eşleştirme etkinlikleri

Uno Kartlarıyla İngilizce Etkinlikler
Fotoğraf: Organik İngilizce
  • Renklere ya da sayılara göre hafıza oyunu oynayabilirsiniz. Örneğin mavi renk iki adet 5 rakamını eşleştirebilirsiniz ya da rengine bakılmaksızın iki adet 5 rakamını eşleştirebilirsiniz.
  • Bloklarla kartları renk ve sayılara dikkat ederek eşleştirebilirsiniz. Örneğin, üstünde 5 rakamı bulunan yeşil kart için 5 adet yeşil bloğu üst üste dizip kartın üzerine ya da yanına koyabilirsiniz.

Uno’yu orijinal halinde, kendi kurallarıyla oynamak isteyenler ama nasıl oynanacağını bilmeyenlere de bu video yardımcı olabilir.

İyi eğlenceler!

Yabancı dil edinimi hakkındaki diğer yazılarıma ve sayfama ulaşıp farklı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Organik İngilizce

Organik İngilizce, 2016 yılından beri Instagram'da @organik.ingilizce adıyla İngilizce üzerine oyun, etkinlik, kitap ve bilgi paylaşımı yapan bir sayfadır. Ezber ya da çeviri yaptırmadan, doğal olarak bolca dile maruz bırakarak, eğlenceli etkinlikler ve oyunlar ile çocuklara İngilizceyi sevdirmeyi ve kalıcı bir dil edinimini hedefler.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir