The Present

The Present Kısa Film
The Present – Ödüllü Kısa Film

The Present, Türkçeye “Hediye” olarak çevrilmiş. Bir annenin çocuğuna aldığı bir hediyenin onun yaşamını değiştirmesini anlatıyor. 2014 yapımı animasyon film, 4 dakika 19 saniye uzunluğunda.

The Present, Jacob Frey tarafından yönetilen, senaryosu ise Fabio Coala‘nın çizgi romanı “Perfeição” dan uyarlanan kısa filmdir. Senaryoyu Jacob Frey ile Markus Kranzler birlikte yazmıştır. Kısa film, bir annenin oğluna hediye olarak üç bacaklı yavru bir köpek almasını ve çocuğun sakat olduğu için istemediği bu köpek yavrusunu kabullenişi ve sevmesi anlatılıyor. Filmin sonunda ise farklı bir sürpriz bizi bekliyor.

Hayat, bazı insanlara gülerken bazıları için zor olabiliyor. Zorluklar insanı içine kapanık ya da sinirli bir kimseye de dönüştürebiliyor. Eğer sihirli bir değneğimiz olsaydı bu ne olurdu hayata yeniden başlamak için. The Present, bu durumu çok güzel bir şekilde, bir çocuğun hikayesi üzerinden ele alıyor.

12 yaşındaki Jake, gününü video oynayarak geçirirken annesi ona bir kutu hediye eder. Kutunun içinden yavru bir köpek çıkar. Hediyeye önce sevinen Jake, köpeğin bir ayağının olmadığını anlayınca köpeği istemez ve iter. Köpek o kadar sevimli ve oyuncu bir köpektir ki Jake’nin dikkatini çekmeyi başarır. Köpeğe attığı topu da eksik ayağına rağmen getirince Jake, köpeği dışarı çıkarmaya karar verir. Bu sırada Jake’nin bir ayağının sakat olduğunu ve bir destek yardımıyla yürüyebildiğine şahit oluruz.

Los Angeles Bağımsız Film Festivali’nden Seul Guro Uluslarası Çocuk Filmleri Festivali’ne kadar birçok festivalden ödülle dönen The Present, dokunaklı hikayesiyle toplamda 180 festivale katılmış ve 59 ödül almıştır.

Filmi izledikten sonra çocuğunuzla “Jake neye üzüldü?”, “Köpek ne yaptı?” “Jake köpeği neden istemedi?”, “Jake fikrini neden değiştirdi?” gibi sorular sorabilirsiniz. Yaş seviyesine göre çocuklarla engelli olmak, engellilerin yaşadığı zorluklar ve engelliler için yapılabilecek projelerin neler olabileceği hakkında konuşabilirsiniz.

İyi seyirler

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir