LGS 2021

LGS 2021
Fotoğraf: Jeswin Thomas – Pexels

Liselere Giriş Sınavı (LGS), 8. sınıfa giden öğrencilerin hayatlarındaki en önemli kilometre taşlarından biri. LGS’de kazandıkları puana göre nitelikli bir okula yerleşecekler ya da ev adreslerine göre yakın okullardan birini tercih edecekler. Kazandıkları okul onların hayallerini gerçekleştirmede etkili olacak.

Üniversite sınavında istediği okulu, bölümü kazanmak için birkaç sefer deneyebilme ihtimali varken LGS’de böyle bir durum yok ne yazık ki. Bu durum da öğrencilerin üzerinde yoğun bir baskı yaratıyor. Aileler de çocuklara “ders çalış!” demekten geri durmuyor. Her aile çocuğunun iyiliğini istiyor mutlaka. Ancak hem ergenlik hem de sınav stresi ile çocukla aileleri ile arasına mesafe koyabiliyor. LGS bu yüzden çok kritik ve zorlu bir dönem oluyor öğrenciler, öğretmenler ve aileler için. Buna bir de olağanüstü pandemi şartları eklenince zorluk ve meşakkat daha da artıyor. Bir yılı aşkın süren bu yorucu süreçte ders çalışan, çalışmayı deneyen tüm çocuklarımıza başarılar diliyoruz. Umarız hayallerinizin peşinden gitmeyi hiçbir zaman bırakmazsınız.

LGS oturumları

LGS, iki oturum halinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere hepsi çoktan seçmeli toplam 90 soru sorulacak. Birinci oturum 09.30’​da, ikinci oturum ise 11.30’da başlayacak.

Birinci oturumda (Sözel);

  • Türkçe (20),
  • T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (10),
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (10)
  • Yabancı Dil (İngilizce) (10)

derslerinden olmak üzere toplam 50 soruyu cevaplamak için 75 dakika süreleri var.

İkinci oturumda (Sayısal);

  • Matematik (20)
  • Fen Bilimleri (20)

olmak üzere toplam 40 soruyu cevaplamak için 80 dakika süreleri var.

Okulda hazır olma saati 09.00

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00’da sınava girecekleri binada hazır bulunmaları gerekiyor.

Unutmayın!

Öğrenciler sınava gelirken yanlarında geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlilik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulundurmayı unutmasın!

Sınava kendi okullarında girecekler

Öğrenciler sınava kendi okullarında girecek. Sınava girilecek bina, sıra numarası gibi bilgiler e-Okul sisteminden öğrenilebilir. Sınav giriş belgesi sıranın üzerinde öğrencileri bekliyor olacak. Covid-19 tedbirleri kapsamında veliler okul bahçesine alınmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir