Kırmızı Beyaz Avm’nin dekoratif ve şık ürünleri

Kırmızı Beyaz Avm'nin dekoratif ve şık ürünleri
Kırmızı Beyaz Avm’nin dekoratif ve şık ürünleri

KırmızıBeyazAvm, eviniz için gerekli her şeyi kolayca bulabileceğiniz, dekoratif ve şık ürünlerin yer aldığı bir mağaza. Binlerce çeşit ürünü parmağınızın ucuna taşıyan KırmızıBeyazAvm‘nin kadın yöneticisi Melek Türk ile iş hayatını, ticareti, ev-iş dengesini nasıl sağladığını konuştuk. Yenilikleri takip etmeyi seven ve ticaretin içinde büyüyen Melek Türk’ü daha yakından tanıyalım. Ticaret yapmak isteyenlere tavsiyelerine kulak verelim.

Melek Türk
Melek Türk

Sizi tanıyabilir miyiz?

Melek Türk ismim. 1980 Çorum doğumluyum, evliyim ve 2 evladım var. 22 yıldır ticaret ile uğraşıyorum, son 6 yıldır da online satış yapıyoruz. Fotoğraf çekmek ve dekorasyon ile uğraşmak ilgi alanım, bu alanlarla ilgilenmeyi çok seviyor ve mutlu oluyorum.

Kırmızı Beyaz Avm nasıl kuruldu?

KırmızıBeyazAvm sancılı bir süreç sonrası kuruldu. Kırtasiye sektörü cazibesini yitirdi ve biz de pasifize olmak istemedik. (Daha önce kırtasiyecilik de yaptık.) Daha çok çeşit ile her eve girebilmek için küçük bir adım ile başladı. Kırmızı Beyaz Yayın Grubu’nun desteği ve gayreti ile Kırmızı Beyaz Avm kuruldu.

Çalışan anne olmak zor mu?

Çalışan anne olmak çok zor. Bir çok şey yarım kalıyor ya da ertelemek zorunda kalıyorsunuz. Bazen de seçim yapmak durumundasınız bu da zorluğu katmerliyor haliyle.

Dengeyi nasıl sağlıyorsunuz?

Kırmızı Beyaz AVM'nin logosu
Kırmızı Beyaz AVM’nin logosu

Son zamanlarda salgın hastalıktan dolayı çalışma şartlarımız ve alanlarımız değişti.
Biz de zamana uyduk ve evden çalışmaya başladık. Fakat kolaylıkların yanında zorlukları da oluyor tabi. Herşeyden evvel yanındayım evlatlarımın, bakıcısı da var, babası da destek verince denge kuruluyor. Tabi evden çalışınca zaman hükmünü yitiriyor biraz , bende yemek, uyku, oyun saatlerinde eşlik ediyorum. Az olsa da geçirdiğimiz vaktin kaliteli olmasına gayret ediyorum. Belli bir dengeyi buluyoruz .

Aile sizin için ne demek?

Aile herşeydir, tüm hayata yansıyan bir olgu. Sokağa çıktığınızda, banka sırasına girdiğinizde, bir cafede çay içerken bile ailenin yansımalarını görüyorsunuz.
Aile demek terbiye demek , edebin, edebsizliğin, sevginin , sevgisizliğin, saygının , saygısızlığın zorluğun, kolaylığın, iyiliğin ve kötülüğün öğrenildiği ilk okul demek benim için. Ebeveynlerin çok dikkat etmesi gereken bir okul. Bir bireyin ailesi ne kadar sevgi ve saygı dolu ise o kadar kendine güvenen ve ne istediğini bilen saygın , özgüvenli yetişecektir. O yüzden aile benim nazarımda önem arz eder.

Kırmızı Beyaz AVM'nin şık ürünleri
Kırmızı Beyaz AVM’nin dekoratif ve şık ürünleri

Evin sizin için anlamı nedir?

Evin benim için anlamı çok büyük. Sürekli içerisindeyiz, sevdiklerimizle iç içe. Evi yuva yapan içindeki huzurdur. Sevgi, saygı derken eviniz yuva olur ve çok güzel anılar, hatıralar birikir. Birde evdeyken sürekli etrafa bakarım, estetik, şık ve uyum görmek için.

Ticarete ne zaman başladınız?

Ben ticaret hayatına 19 yaşında başladım. Ticarete çok erken başladığımdan çabuk benimsedim ve çok severek devam ettim, sürekli kendimizi geliştirmemiz gereken bir meslek.

Mağazayı kapatıp e-ticarete yönelmeniz nasıl oldu?

Bizim niyetimiz her eve girebilmek idi, ancak bir atılım daha yapmak gerekliydi bunun için, gelişen teknolojinin nimetlerinden faydalanmak ve hizmet almak isteyen kesim büyüdükçe biz de talep doğrultusunda yönümüzü E-Ticarete döndürdük. 1 tuş ile ulaşılabilir bir mağazaya dönüştük. Şimdiki hedefimiz dünyaya yönelmek 😌

Esnaflık hakkında ne söylemek istersiniz?

Esnaflık cidden çok zor. Çünkü çok fazla insanla karşılaşıyorsunuz. Her insanın karakteri, yapısı ve tavrı farklı. Herşeyden evvel işinizi sevmeniz gerekli.. O zaman daha kolay oluyor. Ve sonra sabırlı olmanız ve saygılı olmanız gerekli. Ukala bir esnafı kimse sevmez öyle değil mi?

Ne tür ürünler satıyorsunuz?

Günlük kullanımdan ziyade daha renkli ve heyecanlandırıcı mutfak ürünleri, dekoratif ürünler gibi yüzlerce farklı ürünümüz var.

En çok sattığınız ürün nedir?

En çok sattığımız ürünler fincanlar. Özellikle hanımlar değişik ve şık fincanlara bayılıyor. Günümüzde sosyal medyanında yaygınlaşmasından dolayı hanımlar çok ilgili.
Bunun yanında dekoratif ürünler çok satılıyor, biblolar ve saksılar ön planda tabi.

Hediyelik tarzda ev eşyalarını gönderirken sorun yaşıyor musunuz?

Yaşamaz olur muyuz? Dekoratif ürünlerin bazıları eskitme tarzı boyamadır, müşteri kullanılmış ürün veya defolu bu ürün deyip geri yolluyor. Tabi hasar gördüğü de oluyor ve bu bizi de müşteriyi de üzüyor haliyle..

Mesleğinizin avantajları neler?

Evden çalışıyorum. Bu benim için müthiş bir güzellik. Ayrıca internet müşterisi daha bilinçli tüketici; ne istediğini bilen, araştıran müşteri. O yüzden iletişimimiz daha kuvvetli oluyor. Mutlu ayrılıyoruz.

Kırmızı Beyaz AVM'nin şık ürünleri
Kırmızı Beyaz AVM’nin şık ürünleri

Mesleğinizin dezavantajları neler?

Dezavantajları da çok fazla tabi. Müşteri bizim arka plandaki çalışmamızı ve çabalarımızı gözüyle görmediği için önyargı oluşuyor. Şöyle bir örnek vereyim, müşteri kupa almış ama zamanla yarışıyoruz derken kağıtlar karışmış ve ona kahve fincanı yollamışız. Müşterimiz bunun kendisine yapılmış bir saygısızlık olduğunu belirtti. Dilediğimiz özür bile kabul edilmedi. Oysa ki bu şahsen yapılan bir şey değil elbette. Bizim yolladığımız ürün daha pahalı ve git-gel kargo ödeyeceğiz, en kötüsü de müşteri mutsuz. Böyle bir olayı asla istemeyiz ama böyle zorluklar olabiliyor maalesef.

Başarılı olmak için yenilikleri takip etmek gerekiyor

E-ticaret ya da Dijital esnaflık hakkında ne söylemek istersiniz?

Dijital esnaflıkta, reeldeki gibi çok sabır gerektiren bir iş. Kolaylıkları gibi çok zorlukları da var tabi. Ama yukarıda da belirttiğim gibi karşınızda daha bilinçli bir tüketici olması insanı daha mutlu bir satıcı haline getiriyor.

Kırmızı Beyaz AVM'nin dekoratif ve şık ürünleri
Kırmızı Beyaz AVM’nin dekoratif ve şık ürünleri

E-ticarette yapılması ya da yapılmaması gereken görünmez kurallar neler?

İlk önce ve kesin olması gereken kural dürüstlük. Sunduğunuz ürünü her yönüyle müşteriye tanıtmanız gerekir. Dürüst ve şeffaf olunursa herkes mutlu olacaktır.

E-ticarete başlayacak birine ne tavsiye dersiniz?

Tavsiyem önce sevdiği mesleği yapması, eğer ticaret yapmak zorundaysa bunu daha çok sevmesi. Sonrada dürüst ve kibar olmasını tavsiye ederim. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Kırmızı Beyaz AVM'nin şık ürünleri
Kırmızı Beyaz AVM’nin şık ürünleri

Ticaret yapacak kişide olması gereken özellikler nelerdir sizce?

Vizyon sahibi olmak gerekir önce. Yeniliklere açık olmalı ve yenilikleri yakından takip etmeli. Kendisini sürekli geliştirmeli ve asla teknolojinin arkasında kalmamalı.

Söylemek istediğiniz başka şeyler var mı?

Saygı diliyorum, herkesten ricam bu. Lütfen karşınızdaki kim olursa olsun önce saygılı olalım ve hoş lisan kullanalım. Bunlar çok içimde kalmıştı paylaşmak istedim.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ediyorum, teveccüh gösterip benimle hasbihal ettiğiniz için.

Sevgiler…

İnternetten güvenli alışveriş yapmak için Kırmızı Beyaz Avm ürünlerine hepsiburada, n11 web sitelerinden, kirmizibeyazavm instagram sayfasından ve sophier bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir