İngilizce Domino Kartları

İngilizce Domino Kartları
Fotoğraf: Organik İngilizce

En keyifli oyunlardan biridir Domino. İlk defa 3.yüzyılda Çin’de bulunduğu tahmin edilen oyunun dünyaya yayılması yüzyıllar içinde olmuştur. Orijinalinde üzerinde noktalar bulunan 28 adet domino taşıyla oynanan bir salon oyunu olsa da zamanla çocuklar için bir çok resimli ve yazılı versiyonları da geliştirilmiştir.

Bugün ben de sizler için İngilizce kelimeleri ve bazı kalıpları pekiştirmek için kullanabileceğiniz ve ücretsiz indirebileceğiniz yazılı ve resimli domino kartlarını derledim.

Domino nasıl oynanır?

İngilizce Domino Kartları
Fotoğraf: Organik İngilizce

Dominoda amaç eş yüzeyleri (resim, yazı, sayı…) uç uca ekleyerek kartları dizmektir. En az 2 kişiyle oynanabilir. Her oyuncu 7 kart alır (Kartlar azsa ya da oyuncu sayısı fazlaysa daha az da dağıtılabilir.) Oyuncular ortaya konan kartın yüzeyindeki resimle aynı karta sahiplerse yanına koyarlar. Eğer aynı kart ellerinde yoksa yedek kartlardan bir tane alırlar. Yine yoksa sıra diğer oyuncuya geçer. Böylece tüm kartlar bitene kadar dizme işlemi devam eder. Elindeki kartları ilk bitiren (yedek kartlar da bitmiş olacak) oyunu kazanır. Kartları kimse bitiremezse elinde en az kart kalan oyuncu kazanmış kabul edilir.

Aşağıda bağlantılarını bulacağınız domino oyunlarının genelinde aynı resimleri yan yana dizmeniz istenir (Örneğin kedi resminin yanına kedi resmi), bazılarında ise resimle kelime ya da cümleyi eşleştirmeniz gerekebilir (Kedi resminin yanına cat kelimesi gibi). İçerik değişse de amaç hep aynıdır; eş kartları yan yana dizmek.

İşte keyifli vakit geçirirken İngilizce kelime ve kalıpları pekiştirmenize yardımcı olacak domino oyunları ve bağlantıları! Bazı sayfaların içeriğinde daha fazla oyuna açılan yeni bağlantılar göreceksiniz. Böylelikle bir domino değil, bir çok domino oyununuz olacak:)

İngilizce Domino Kartları
Fotoğraf: Organik İngilizce

İyi eğlenceler!

Yabancı dil edinimi hakkındaki diğer yazılarıma ve sayfama ulaşıp farklı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Organik İngilizce

Organik İngilizce, 2016 yılından beri Instagram'da @organik.ingilizce adıyla İngilizce üzerine oyun, etkinlik, kitap ve bilgi paylaşımı yapan bir sayfadır. Ezber ya da çeviri yaptırmadan, doğal olarak bolca dile maruz bırakarak, eğlenceli etkinlikler ve oyunlar ile çocuklara İngilizceyi sevdirmeyi ve kalıcı bir dil edinimini hedefler.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir