Gelin makyajı nasıl yapılır?

Merhaba…

Bu haftaki konumuz benim için çok özel ve bir o kadar da anlamlı bir makyaj ‘’gelin makyajı’’. Gelin makyajı nasıl olmalı? Nelere dikkat edilmeli? Neleri yaparsak doğru olur, neleri yaparsak yanlış olur? İşte tüm bu soruları bu haftaki yazımda sizlere anlatacağım.

Gelin makyajı. Fotoğraf: Sevil Şentepe
Gelin makyajı. Fotoğraf: Sevil Şentepe

Çocukluktan başlar gelin olma hayali ve bir gün o hayal gerçek olur… Elbette tüm gelinler güzel olmak ister ama güzel olayım derken bazen doz kaçabilir. Burada önemli husus gelinin saf, duru, masum görüntüsünden uzaklaşmamasıdır. İddialı, cesur gelinler de var elbet o da kendi seçimleri:)

Bir genç kızın en özel günüdür gelin olacağı gün. Tüm dikkatleri üzerinde toplayacağı ve bir ömür boyunca bu özel gün hem hafızalarda, hem fotoğraflarda anı olarak kalacağı için gelin her şeyiyle çok güzel olmalı. Burada en önemli nokta; gelinin, saçıyla, makyajıyla, takısıyla, elindeki çiçeğiyle, ayakkabısıyla kısacası her şeyiyle bir bütün olması…

Gelin olmak güzeldir ama düğüne hazırlık aşaması bir o kadar da zahmetlidir. Gelinler günler öncesinden strese girerler ve ilk etkilenecek bölge bilin bakalım neresi olur:) Evet maalesef ciltleri… Ansızın çıkan bir sivilce gelinler için adeta kâbustur. Burada da görev elbette bize düşer. Gelini rahatlatmalı, doğru bir makyajla bu kusuru kapatmalıyız.Makyajımıza geçmeden evvel, bazı önemli hususları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Gelin adaylarının yapması ve yapmaması gerekenler

  • Gelin adayı düğün günü öncesi cildini en iyi şekilde nemlendirmeli.
  • Düğünden haftalar önce bol su içip, cildin içten de nemlenmesini sağlamalı.
  • Cilde daha iyi geleceğini düşünerek cilt ürünlerini değiştirmemeli, bilmediği ürünleri kullanmamalı.
  • Düğüne 1- 2 gün kala asla cilt bakımı yaptırmamalı.
  • Eğer solaryuma gidiliyorsa düğünden bir hafta önce gitmeyi bırakmalı.

Gelin makyajı gözlerden başlar

Şimdi gelelim makyajımıza… Artık yazılarımı takip edenler bilir ki makyajın ilk adımı cildi nemlendirmektir. İyi bir nemlendiriciyi masajla cilde yediriyoruz. Ve makyajımıza her zaman olduğu gibi gözlerden başlıyoruz. Gözlerimizin ön planda olacağı, her zamanki makyajdan daha gösterişli ve hatta biraz abartılı bir göz makyajı yapılmasının hiç bir mahsuru yok.

Gelin makyajı. Fotoğraf: Sevil Şentepe
Gelin makyajı. Fotoğraf: Sevil Şentepe

Önce göze makyajın temelini oluşturmak için astar dediğimiz açık renk bir far sürüyoruz. Gelinin kendini güzel ve iyi hissetmesi çok önemli, bu sebeple gelinimizin hangi tonlardan hoşlandığını soruyor bu doğrultuda farımızı sürüyoruz. Daha koyu tonlardaki bir farla gölgelendirme yapıyoruz. Kaş altını ten rengi bir farla aydınlatarak gözümüzü netleştiriyoruz.

Göz pınarlarına highlighter sürüyoruz. Sonra her zamankinden farklı olarak daha belirgin ve daha keskin bir eyeliner çekiyoruz ve kirpiklere rimel sürüyoruz. Kirpikler gelin makyajında en önemli nokta. Bu sebeple ben mutlaka takma kirpikle göz makyajını destekleme taraftarıyım. Amacımız gözlere anlam kazandırmak, derin ve buğulu bakışlar sağlamak. Bunun için de göz içine yoğun bir şekilde kalem çekerken, göz altına koyu renk bir far sürüyor, sıcak renk bir farla da fırça yardımıyla dağıtıyoruz.

Cilt tipinize uygun fondöten tercih edin

Sırada cilt makyajımız var. Uygun bir fondöteni seçiyor, cilde fırça yardımıyla yediriyoruz. yüz hatlarını belirginleştirmek ve elmacık kemiklerini öne çıkartmak için gereken bölgelere daha koyu bir fondötenle gölgelendirme yapıyor, hatları ortaya çıkartıyoruz. Bronzer tonlarında elmacık kemiklerimize allık sürüyoruz.

Gelin makyajı. Fotoğraf: Sevil Şentepe
Gelin makyajı. Fotoğraf: Sevil Şentepe

Göz makyajımızı belirgin ve keskin yaptığımız için dudaklar natürel olmalı. Pastel ve doğal tonlarda bir rujla makyajımızı tamamlıyoruz. Son dokunuş ise elbette bir gelinin olmazsa olmazı highlighter… Elmacık kemiklerine, burun ucuna, dekolte bölgesine, eğer açıktaysa omuzlara highlighter yardımıyla ışıltı katıyoruz. Ardından makyajımızı sabitleyip bitiriyoruz.

Haftaya görüşmek üzere, hoş kalın, güzel kalın…

Sevil Şentepe

1979 İstanbul doğumluyum. İlk işime Şişli’de bir güzellik salonunda başladım. Burada yeteneğimi fark ettim ve LCC’de eğitim aldım. TGRT, SKY TURK TV, NTV ve STAR TV’de ve ajanslarda makyaj sanatçısı olarak görev aldım. Şimdi hem değerli sanatçı Sevcan Orhan ile hem de serbest olarak çalışıyorum. İşimi çok seviyorum.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir