Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu
Doğan Cüceloğlu. Fotoğraf: Speaker Agency

Doğan Cüceloğlu’nun ölüm haberi ulaştı telefonuma. Ne de olsa kara haber tez yayılırdı, öyle oldu. Savaşçı, İnsan İnsana, ‘Mış Gibi’ Yaşamlar, İçimizdeki Çocuk, Başarıya Götüren Aile, Öğretmenim Bir Bakar Mısın?, Geliştiren Anne-Baba gibi pek çok kitabın yazarıydı Doğan Cüceloğlu. Evinde düşerek hayatını kaybettiği söylendi, alışverişten dönen eşi buldu cansız bedenini.

Anne babaları bilgilendirmeye, insan hikayeleri anlatmaya devam ediyordu ilerleyen yaşına rağmen. Teknolojiyi takip ediyor, instagramdan canlı yayın programları düzenliyor, duygu ve düşüncelerini ifade ediyordu. Hatta bir yenisi için duyuru yapılmıştı. Anneler, babalar ve öğretmenler için bulunmaz bir rehberdi. Mekanı cennet olsun.

Doğan Cüceloğlu kimdir?

Doğan Cüceloğlu, 1938 yılında on bir çocuklu bir ailenin, on birinci çocuğu olarak Silifke’de dünyaya geldi. On yaşındayken annesini kaybeden Cüceloğlu, ortaokulu Silifke’de bitirdikten sonra, subay ağabeylerinin desteğiyle, önce Ankara Atatürk Lisesi’nde ve ardından Kırklareli Lisesi’nde lise öğrenimini tamamladı.

Ankara Atatürk Lisesi’ndeki edebiyat öğretmeni Cahit Okurer’in teşvikiyle mühendislikten vazgeçip bilime yöneldi ve psikoloji okumaya karar verdi. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra ABD’de, Illinois Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji (algılama, düşünme, iletişim) alanında doktorasını yaptı.

Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul, Hacettepe ve Boğaziçi üniversitelerinde öğretim üyeliği görevlerinde bulunan Cüceloğlu, Fulbright bursuyla Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bir yıl boyunca çalışmalarda bulundu. Daha sonra 1980-1996 yılları arasında Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, Fullerton’da görev yapan Cüceloğlu’nun Türkçe ve İngilizce dillerinde, kırkı aşkın bilimsel makalesi yayınlanmıştır.

1996 yılından bu yana Türkiye’de üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, anne-babalara ve yöneticilere yönelik çok sayıda seminer, konferans ve atölye çalışmaları yapmıştır. Otuz yıla yakın bir süredir kitaplarını Türkçe olarak yayınlamaya özen gösteren Cüceloğlu, Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen kitaplar yazmıştır.

Kitapyurdu, Yazar hakkında bilgi

 Yıldız Cüceloğlu ile evli olan uzman psikolog Doğan Cüceloğlu’nun Timur adında bir oğlu vardır.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir