Bayrama Özel İngilizce Hazine Avı

Bayrama Özel İngilizce Hazine Avı
Fotoğraf: Organik İngilizce

Geçtiğimiz son iki Ramazan Bayramı’nı evlerimizde çekirdek ailelerimizle geçirdik. Pandemi başlangıcından itibaren seyahat, ziyaret ya da dışarı çıkma kısıtlaması olmadan yapacağımız bu bayramın gelişini dört gözle bekledik ve işte yarın bayrama kavuşuyoruz. Bayramın ilk gününe biraz eğlence ve heyecan katmak isteyenler için İngilizce hazine avı oyunu tavsiyemi paylaşacağım bugün.

Eid Treasure Hunt (Bayram Hazine Avı) ipucu kartlarını ve oyunun detaylarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Pandemi sonrası bayram

Pandeminin başında kutladığımız Ramazan Bayramı’nda hepimiz biraz farklı duygular içindeydik. Salgının yeni başlamış olması, hastalık hakkında kısıtlı bilgiye sahip olmamız ve geleceğe dair taşıdığımız endişeler derken bir de üstüne bayramı evde kapanarak geçirmek fikriyle iyice neye uğradığımızı şaşırmıştık. Akraba, arkadaş, komşu birlikteliği demek olan bayramı dört duvar arasında kutlamak çok değişik hisler bıraktı her birimizde.

O ilk bayram sabahında kendi kızlarıma bir sürpriz hazırlamıştım. Çocuklar için bayram demek şeker ve çikolata toplamak da demek aynı zamanda. Ben de çeşitli şeker ve çikolataları folyolara sararak evin farklı yerlerine saklamıştım. Her buldukları paketin yanında onları bir diğer pakete götürecek ipuçları da vardı. 3+1 evin içinde koşup her pakete ulaştıklarında sergiledikleri sevinç gösterileri görülmeye değerdi. Şeker toplama kısmı bir yana o heyecanı yaşamaları çok güzeldi.

Bugün paylaşacağım ‘Treasure Hunt’ (Hazine avı) oyununda da çocuklar yine ipuçlarını kovalayacaklar ve en sondaki ipucuyla anne ve babalarına yönlendirilerek onların elinden ganimetlerini alacaklar. Hazinenin ne olacağı size kalmış; çok istediği bir oyuncak, şeker, çikolata ya da başka bir şey.

Bayrama Özel İngilizce Hazine Avı
Fotoğraf: Organik İngilizce

Eid Treasure Hunt (Bayram Hazine Avı)

Happy Muslim Homeschool tarafından hazırlanan oyun 10 adet ipucu kartından oluşuyor ve her kartın üstünde bir harf var. Çocuklar tüm ipuçlarını tamamlandıklarında ‘Eid Mubarak’ yazısını elde ediyorlar ve oyunu tamamlamış oluyorlar. İpuçlarının yanı sıra kartların üstünde bayram günü yapılan rutinler de yer alıyor.

İlk ipucunu çocukların eline verip oyunu başlatıyorsunuz. Örneğin ilk kağıtta ‘I’m where you keep your towel’ diyor yani ‘Havlunu koyduğun yerdeyim’. Bu ipucunu okuyan çocuklar havlularını nereye koyuyorlarsa oraya gidiyorlar ve orada ikinci ipucunu buluyorlar. Böyle izleri takip ederek son karta ulaştıklarında ‘Son ipucunu anne ve babana sor’ yazısını okuyorlar ve Eid Mubarak yazısını tamamlayarak ailelerinden hediyelerini almış oluyorlar:)

Oyunun kartlarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Geçen sene paylaştığım Ramazan Bayramı etkinlikleri ve videoları için de bu bağlantıya bakabilirsiniz.

Hepinize keyifli, mutlu, sağlıklı ve huzurlu bayramlar dilerim.

Yabancı dil edinimi hakkındaki diğer yazılarıma ve sayfama ulaşıp farklı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Organik İngilizce

Organik İngilizce, 2016 yılından beri Instagram'da @organik.ingilizce adıyla İngilizce üzerine oyun, etkinlik, kitap ve bilgi paylaşımı yapan bir sayfadır. Ezber ya da çeviri yaptırmadan, doğal olarak bolca dile maruz bırakarak, eğlenceli etkinlikler ve oyunlar ile çocuklara İngilizceyi sevdirmeyi ve kalıcı bir dil edinimini hedefler.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir