Astrolog İris Yücel: “Yıldız haritanızı paylaşmayın!”

Astrolog İris Yücel: "Yıldız haritanızı paylaşmayın!"
İris Gizem Yücel

Yıldızlar, gezegenler ve gökyüzünde meydana gelen değişimler yüzyıllar boyu insanlığın ilgisini çekmiş. Astrolog İrem G. Yücel de yazılımcı iken astrolojinin matematiğine gönlünü kaptırmış. Yıldız haritasının iyi bilinmesi kişinin kendi potansiyellerini, tehlikelerini ve başarılarını da bilmesi demek Yücel’e göre. Ancak bunları başka birinin bilmesine gerek yok 🙂 Ezberbozan TV‘de konuşan, ŞamdanPlus‘ta, Pozitif Omlet’te, Turizm Ajansı‘nda yazan, teknoloji sektöründe çalışan Yücel, “Yüzleşecek gücü olanlara inanılmaz ayna tutuyor astroloji” diyor.

Astrolog İris Yücel: "Yıldız haritanızı paylaşmayın!"
İris Gizem Yücel
Fotoğraf: Şamdan

İris Hanım, kendisini Pozitif Omlet‘te şöyle anlatmış.

Teleskopumla uzun uzun gökyüzünü seyredip gözlem yapmayı, akademik ortamları, poligona gitmeyi severim. Lisansı Hollanda’da yazılım mühendisi olarak tamamladım, doktorayı da Bahçeşehir’de yaptım. Google’da çalıştım. İTÜ Teknokent’te yazılım şirketim var. Hayat değişik çalımlar atarak beni çift meslekli yapmayı seçti. İngiltere’de özel astroloji eğitimi aldım. Şamdan dergisinde ve burada astroloji yazıyorum. Evrenin yazılımına hayranım. “

Hollanda’da yazılım eğitimi alan, Google’da çalışan, İngiltere’de yolu astroloji ile kesişen ve astroloji okulunda eğitim alan İris Gizem Hanım’a Evim ve Ailem okurları için eve, aileye, meslek hayatına ve astrolojiye dair merak ettiğimiz sorularımızı yönelttik.

1- İris Gizem Yücel’i tanıyabilir miyiz?

İstanbullu (gerçek) bir ailenin çocuğuyum. İlhâm veren, destekleyen bir ailede büyüdüm. Hollanda’da yazılım okudum. Bahçeşehir Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yaptım. Astrolojiden bahsediyorsanız; İngiltere, Avustralya, İran ve Rusya’dan eğitimler aldım. Asıl yoğunluk İngiltere. Dışarıya kapalı bir öğretide astroloji öğrendim ve hayatlar boyu öğrenmeye devam edeceğimi öngörüyorum. 

2- Yazmaya ve konuşmaya çok kabiliyetlisiniz. Bunu ne zaman ve nasıl fark ettiniz?

Teşekkür ederim. Haritamda var. 🙂 Fark edenler babam ve ilkokul müdürümdü. 

3- Ev deyince aklınıza ne gelir?

Kapısından girince, persona’larından arınabildiğin yer. Bunu yapamayan, doğru evde yaşamıyordur. 

4- Aile deyince aklınıza ne gelir?

Ağaçlar ve kargalar geliyor. Karga harika bir hayvan değil mi? Aile kavramı inanılmaz kuvvetli aralarında. 

5- Mesleğinizden bahseder misiniz? Kimler yazılımcı olmalı, kimler olmamalı? Bu mesleği yapacak kişilerde bulunması gereken özellikler var mıdır? Varsa neler olmalıdır?

Kimin hangi mesleği yapıp yapamayacağına dair yorum yapmak haddim değil. “İşine mutlu gitmiyorsan, yanlış iştir” diyecek kadar da hayal âleminde yaşamıyorum. Allah, hak edenlerin kalbine; yeteneği olan işi düşürsün. O zaman kendisi de, ailesi de, insanlık da fayda görür zaten.  

6- Mesleğinizle ilgili olarak Google’da çalıştınız. Herkesin hemen her gün kullandığı programları yazan bu şirketlerde çalışmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?

Dünya’da yer etmiş üniversitelerden, iyi derece mezun olmak, referanslar, sabır, sosyal yönde de güçlü olmak gibi özellikler. 

7- Astrolojiyi bir çeşit kod okumak olarak tanımlayabilir miyiz? Ancak değişkenler çok fazla sanırım. Sizce astroloji nedir?

Astroloji kesinlikle fal değildir. “Kalbime öyle geldi, böyle hissettim” değildir. Maalesef neredeyse herkes bu fikirde toplanmış durumda. Astroloji matematikten başka bir şey değil. 

8- Astroloji Okulu’nda ne tür dersler gördünüz? Zorluk çektiniz mi, heyecanlandınız mı?

İngiltere’de eğitim aldığım öğretinin binası, Harry Potter’ın cadı okulu gibi bir yer. 2 yıl hazırlık vardı. Bilgisayardan, telefondan harita aç ve okumaya başla formatında değildi. Psikoloji, mitoloji, sosyoloji, uygarlık tarihi, savaşlar tarihi, ezoterizm, dinler tarihi ve dinlerin yapısını öğrendikten sonra gökyüzü gözlemiyle elle harita çizdim. Sonra bildiğimiz eğitim formatına “yakın” bir ders sistemine geçildi. 

9- Astroloji aslında psikoloji ile daha yakın gibi. Ancak siz matematikle ortak noktasını
bulmuşsunuz. Bu serüvene nasıl başladınız?

Ben bulmadım, zaten öyle. Psikoloji de işin içinde tabii fakat sosyal bilimlerle alakası yok astrolojinin. İfade etmek gerektiği için sözel bir alan gibi görünüyor sadece. 

10- Yıldız haritası nedir ve insan hayatındaki önemi nedir?

Tüm potansiyelini gösteriyor insanın. Onun için hep diyorum “Haritanızı paylaşmayın, doğum saatinizi söylemeyin” diye. Ben doğum tarihimi bile paylaşmıyorum. Ortalama astroloji bilen biri, kendisinin dünyayı algıladığı genişlikte size sıfatlar biçecek. Ona göre davranmaya başlayacak, önyargıları olacak. Bunu kendinize yapmanıza gerek var mı? Hiç astroloji bilmeyen birinin bile aklında her burç için fikirler var. Koç paniktir, ukaladır; Boğa tembeldir, çok yemek yer… Böyle magazinsel bilgilerle insanların birbirine pencereler açıp kapamasını sağlıksız buluyorum. İnsanın kendi haritasını iyi bilmesi ise, potansiyellerini, tehlikeleri, başarılarını bilmesini sağlar. Psikoloji demiştiniz ya, yüzleşecek gücü olanlara inanılmaz ayna tutuyor astroloji. 

11- Yıldız haritası, yetişkinlerin ya da çocukların kabiliyetlerini keşfetmede kullanılabilir mi? Bu sayede eksiklikler bulunabilir, geliştirilebilir mi?

Evet fakat astrolog çok dikkatli seçilmeli. Danışanlardan sık sık dehşet yorumlar duyuyorum. Çocuğun ömrü, hastalıkları gibi absürd meselelere giriyorlar. Bunlar hurafedir ama lanet gibi insanın aklının bir köşesine yuva yapar ve kemirir. Öte yandan, sadece kariyer değil; hangi dönemlerde dikkat edilmeli, çevresinde nasıl insanlar olacak, öğretmenleri ile ilişkileri nasıl gelişir gibi detayları incelemek mümkün. Tüm bunların bir zamanlar ebeveynleriniz tarafından sizin için yapıldığını düşünün. Hayatınızın dramatik derecede farklı olmaz mıydı? Çocuklara bu hediyeyi vermek güzeldir. Sadece astroloğu iyi gözlemleyin. Anlık kararla hareket etmeyin. 

12- Yükselen burç ile ilgili otomatik hesap yapan internet siteleri mevcut. Ancak biri diğerini tutmuyor. Gerçek yükselen burcu nasıl bulunur?

Evet sitelerde tutmaz çünkü yaz saati uygulaması değişken bir ülkedeyiz. Gerçek yükselen, tam saati bilerek, uzman bir astrolog tarafından bulunur. 

13- Eskiden padişahların bile savaşa çıkıp çıkmamaya yıldızlara göre karar verdiğini biliyoruz. Neden günümüzde astroloji fal bakmakla eş tutulur oldu sizce?

Halen devlet yöneticileri gökyüzünden de faydalanıyor. Falla eşlenmesi, gerçek bilgiyi kullananlar için avantaj. Ayağa düşürmek denir buna, bilirsiniz bu tabiri. Ayağa düşünce, fal diye insanlar takılırken; arkadan arkadan kısıtlı bir zümre işin kaymağını yiyor. 🙂 Bilerek, bilmeden bu duruma çanak tutan astroloji kursları, astrologlar, akademisyenler, bilim insanları var. Ne diyeyim… 

14- Big data, veri madenciliği gibi kavramlara çok aşinasınız. Matematik ve istatistiği astrolojide nasıl kullanıyorsunuz?

Mensubu olduğum öğretide kullanıyoruz. Saptamaları keskinleştiriyor. Danışanlar “İyi de bu çok detay, nereden bildiniz?” diyor mesela. Data ile 🙂

15- İnsanlara fayda sağlamak gibi güzel bir amacınız var. Siz de aldığınız eğitimleri geliştirecek ya da gelecek nesillere taşıyacak bir şeyler yapacak mısınız?

Şu zamana kadar sadece İngilizce dersler verdim, veriyorum. Benzersiz projeler hazırlıyorum şu sıralar. Atölye, kurs, çeşitli turlar… 

16- Youtube üzerinde gerçekleştirdiğiniz yayınlar var. Club House nasıl ortaya çıktı, onun amacı nedir? Bu çalışmalardan bahseder misiniz?

Benim YouTube hesabım yok. Katıldığım yayınları toplamak için yakın zamanda açmayı düşünüyorum. Fakat beni Ezberbozan TV‘de bulabilirsiniz. ClubHouse‘a 1 yıldır girmedim. Sadece Instagram kullanıyorum. İnsanlar bana referansla gelir. Önümüzdeki 6 ay dolu zaten. Yetişememek istemem, insanlara sorumluluğum var. 3 yıl önce görüştüğüm kişi tekrar gelmişti geçenlerde, “Aaa beni hatırladınız mı?” diyor. Tabii ki hatırlıyorum. Her bir insan çok kıymetli. 

17- Söylemek ya da eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Var. 🙂 Teşekkür ederim.

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir