Zemin İstanbul

Zemin İstanbul
Fotoğraf: Evim ve Ailem

“Fikrin Varsa Zemin Hazır” sloganıyla faaliyet gösteren Zemin İstanbul, İstanbul’un en merkezi yerinde, Şişhane Metrosunun giriş katında hizmet veriyor. Teknoloji üreticileri, kullanıcıları ve yatırımcıları bu zeminde buluşarak ihtiyaçları karşılamaya yönelik yerli ve yenilikçi ürünler geliştiriyor.

Zemin İstanbul
Fotoğraf: Evim ve Ailem

Zemin İstanbul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Akıllı Şehir Şube Müdürlüğü’ne bağlı bir teknoloji merkezidir. Yaratıcı fikir sahibi girişimcilere ve küçük işletmelere iş geliştirme imkanı sağlayan aynı zamanda çocukları ve gençleri teknolojiyle buluşturan, onları geleceğe hazırlayan bir merkezdir. Zemin İstanbul, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenmektedir.

Zemin İstanbul; çevre, enerji, ulaşım ve sosyal inovasyon gibi tematik alanlarda, girişimcilerin iş modellerini geliştirebilecekleri imkanlar sunmaktadır. Amacı kentlinin ve özellikle gençlerin İstanbul’un akıllı şehir yolculuğunda katılımcı rol üstlenebilecekleri bir zemin oluşturmaktır. Yerel yönetimlerde yenilikçi ürün ve hizmetlerin geliştirilmesini kolaylaştırarak, bu ürün ve hizmetlerin yurttaşlarıyla hem birlikte üretilmesini hem de deneyimlenmesini amaçlayan bir yapıda tasarlanmıştır.

Zemin İstanbul
Fotoğraf: Evim ve Ailem

Zemin İstanbul, kentin sorunlarına çözüm sağlayan girişimcilere fütüristtik mekanı ve lokasyonu ile avantaj sağlamanın yanı sıra İBB’nin anonim verilerine erişim desteği de sağlamaktadır. Blockchain, makine öğrenmesi ve yapay zeka gibi günümüz teknolojilerini kullanan girişimlerin uygulamalarını geliştirerek deneyimleyebileceği, bu uygulamaların da kentsel hizmetler için kullanılabileceği bir merkez olmayı hedeflemektedir. Zemin İstanbul’da faaliyet gösteren birimler aşağıda listelenmiştir:

Zemin İstanbul
Fotoğraf: Evim ve Ailem

Zemin İstanbul’da; kuluçka merkezi, eğitim ve etkinlik merkezi, hızlandırma merkezi, deneyim merkezi ve animasyon merkezi bulunmaktadır. Gelin Zemin İstanbul‘u daha detaylı inceleyelim.

Zemin İstanbul
Zemin İstanbul, Şişhane Metrosu’ndan çıkarken hemen sağda. Fotoğraf: Evim ve Ailem

Kuluçka Merkezi

İstanbul ve İstanbul halkı için yenilikçi ürün ve hizmetler sunmayı hedefleyen girişimcilere;

  • Ofis desteği,
  • Eğitim ve mentör desteği ile projelerin olgunlaşmasını,
  • Yatırımcılarla buluşması sağlanarak ürünün ortaya çıkmasını amaçlamaktadır.

Eğitim ve Etkinlik Merkezi

Yeni nesil ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi için teknoloji üreticilerini, kullanıcıları ve yatırımcıları bir araya getirmek amacı ile seminer, eğitim ve konferanslar düzenlenmektedir. Teknoloji ve inovasyon ile ilgili etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Eğitim ve etkinlik merkezinde özellikle 8-16 yaş arasındaki çocuklar için eğitimler verilmektedir. Temel amaç yeniliğe ve teknolojiye meraklı nesil yetiştirilmesine kat sağlamaktır. 11-16 yaş arasındaki çocuklara yönelik İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında teknoloji temelli, ücretsiz eğitimler verilmektedir.

Ayrıca Hackathon, Tasarım Günleri, Deneyap Günleri, Robotik Günleri, Mekatronik Günleri gibi yenilik ve teknoloji etkinliklerinin yapıldığı merkezdir.

Deneyim Merkezi

Girişimlerin ortaya çıkardığı hizmet veya ürünlerin piyasaya sunulmadan önce vatandaşlarla buluştuğu, deneyimlenerek yeniden tasarlandığı merkezdir.

Deneyim merkezinde, henüz piyasaya çıkmamış veya halka arz edilmemiş ürünlerin kullanıcı tarafındaki karşılığı ölçülür.

Animasyon Merkezi

Animasyon Stüdyosu’nda “Hikaye Makinesi” adlı uygulama ile 6-11 yaş aralığındaki çocuklar öykü oluşturma-kurgulama ve seslendirme gibi animasyona dair temel faaliyetleri öğrenirler. 7-10 yaş arası çocuklar, tablet üzerinde objeleri kullanarak kendi sesleriyle kendi hikayelerini, çizgi filmlerini oluşturabilir ve arkadaşları ile paylaşabilir. Tablet üzerinde çizgi filmlerini yapan çocuklar senaryo kısmını kağıt üstünde hazırlayıp, iş bölümü yaparak seslendirme odalarına geçiyorlar. Eğitim süresinin iki buçuk saati bulduğu Animasyon Stüdyosu’nda hafta içi 200 çocuk yararlanmaktadır.

Hızlandırma Merkezi

Gelecek vadeden girişimcilerin, iş modellerini mükemmelleştirerek, girişimlerini daha hızla ölçeklendirebilmelerini sağlamaları için belirli aralıklarda çağrıya çıkan programlar yer almaktadır.

Zemin İstanbul, Etkinlik Takvimine buradan ulaşabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir