The Very Hungry Caterpillar (Aç Tırtıl)

The Very Hungry Caterpillar (Aç Tırtıl)
Fotoğraf: Organik İngilizce

Çocuk edebiyatı dendiğinde akla gelen ilk isimlerinden biridir Eric Carle ve onun en çok sevilen, en çok okunan, bir çok farklı dile çevrilen eseri de The Very Hungry Catrepillar yani Türkçe ismiyle Aç Tırtıl’dır. Geçtiğimiz Mayıs ayında 92 yaşında aramızdan ayrılan dev yazarın en bilinen bu eserini ve çocuklarımızla yapılabilecek etkinliklerini paylaşmak istedim bu hafta.

Öncelikle isterseniz yazarına ve kitap hakkındaki detaylara biraz daha yakından bakalım.

The Very Hungry Caterpillar (Aç Tırtıl)
Fotoğraf: Organik İngilizce

Eric Carle ve Aç Tırtıl efsanesi

1929 yılında New York’ta doğan yazar, küçük yaşta ailesiyle birlikte Almanya’ya taşınır ve eğitimini burada tamamladıktan sonra yine kendi topraklarına dönüş yapar. Sanat Akademisi mezunu olarak bir süre grafikerlik ve sanat yönetmenliği yapar. Çocuk kitapları yazarı Bill Martin kendisinden Brown Bear kitabı için çizim yapmasını isteyince çocuk edebiyatının kapısından içeri adım atar. Önce Bill Martin ile ortaklaşa hazırladıkları Brown Bear piyasaya çıkar, daha sonra 1969’da The Very Hugry Caterpillar gelir ama öyle böyle bir geliş değil. Kitap, 65 dile çevrilen, 132 milyondan fazla satış yapan bir klasiğe dönüşür. Dünya çapında yapılan araştırma ve anketlerde en çok tercih edilen çocuk kitapları arasında hep başı çeker.

Eric Carle tüm kitaplarının hem yazarı hem de çizeridir. Çizimlerinin kendine has bir havası vardır, gören hemen ona ait olduğunu anlar. Elle boyanmış peçeteler ve kağıtlarla kolaj yaparak renkli çizimlerini oluşturmuştur. Konularını hayvanlardan ve doğadan alarak çocuklara ilham olmayı hedeflemiş ve hayata veda ettiği 2021 yılı Mayıs ayına kadar da bir çok ödüle layık görülmüştür.

Aç mı aç bir tırtıl…

The Very Hungry Caterpillar (Aç Tırtıl)
Fotoğraf: Organik İngilizce

Aç tırtılın hikayesi yaprağın üstünde minicik bir yumurta iken başlar. Yumurta çatlar, içinden minik bir tırtıl çıkar ama bu minik tırtıl çok açtır. Pazartesi günü bir elma, salı günü iki armut, çarşamba günü üç erik, perşembe günü dört çilek, cuma günü beş portakal, cumartesi günü bir dolu şey yer ama gece karnı ağrır. Pazar günü yeşil bir yaprak yer ve daha iyi hisseder. Artık aç değildir ve minik de değildir. Kendine koza örer ve içinde iki hafta kalır, sorasında ise artık güzel bir kelebektir.

The Very Hungry Caterpillar (Aç Tırtıl)
Fotoğraf: Organik İngilizce

Tırtılın kelebeğe dönüşme serüveninin yanı sıra İngilizce günler, sayılar ve yiyecekleri öğretmek için de güzel bir hikayedir. İngilizce öğretmenleri olarak bizler çok severiz, şahsen şimdiye kadar okuduğum çocuklardan sevmeyeni de görmedim. Hikaye sonrası yapılacak etkinlikleri de çok fazladır, dolayısıyla etinden sütünden faydalanılan bir eser olarak bilinir. Peki ne tarz etkinlikler yapılabilir?

İşte ücretsiz çıktısını alabileceğiniz bazı etkinlikler ve bağlantıları…

Bu hazır materyallerin yanı sıra pom pomları, kartları, kartonları, su balonlarını ve daha bir çok malzemeyi kullanarak kendi etkinliklerinizi de oluşturabilirsiniz.

Her birinize keyifli okumalar ve eğlenceli dakikalar diliyorum.

Yabancı dil edinimi hakkındaki diğer yazılarıma ve sayfama ulaşıp farklı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Organik İngilizce

Organik İngilizce, 2016 yılından beri Instagram'da @organik.ingilizce adıyla İngilizce üzerine oyun, etkinlik, kitap ve bilgi paylaşımı yapan bir sayfadır. Ezber ya da çeviri yaptırmadan, doğal olarak bolca dile maruz bırakarak, eğlenceli etkinlikler ve oyunlar ile çocuklara İngilizceyi sevdirmeyi ve kalıcı bir dil edinimini hedefler.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir