Kış aylarında araç bakımı ve alınacak önlemler

Kış aylarında araç bakımı ve alınacak önlemler
OSRAM’ın inovatif çözüm önerileri

Kış aylarında güvenli sürüş için aracınızın bakımını yapmalı ve basit önlemleri ihmal etmemelisiniz. Güvenli sürüş için alınacak önlemler ve inovatif çözüm önerileri bu yazımızda.

Kış ayları kazaların daha fazla arttığı bir dönem olarak kabul ediliyor. Yağmur, kar, buzlanma ve sis gibi doğa olayları kış mevsimde daha çok görülürken, bu etkenlere bağlı olarak gerçekleşen trafik kazaları ise can ve mal kayıplarına neden olabiliyor. 

Kış aylarında yaşanan soğuk hava şartları motorun düzgün bir şekilde çalışmasını zorlaştırırken, kar ve buz da araçların çekişini sınırlayabiliyor. Çok sayıda parçası sıcak çalışmak üzere tasarlanan araçlara gerekli bakım yapılmazsa, kış aylarında ciddi sorunlar yaşanabiliyor. 

Bu kapsamda; sürücülerin dikkatli ve deneyimli olması kadar otomobilin de kış şartlarına hazır olması gerekiyor. Zorlu kış şartlarından önce araçların bakımlarının mutlaka yaptırılması gerekiyor. Kış lastikleri kış şartlarında çok daha iyi performans sergilediğinden kış lastiği kullanmak, sürücüleri güvenli sürüşe bir adım daha yaklaştırıyor. Buna karşın özellikle yoğun kar yağışı olan günlerde kış lastikleri yetersiz kalabiliyor. Bu gibi durumlarda ise zincir takılan lastikler yola daha iyi tutunarak yolda kalınmasına imkan tanıyor. 

Kış aylarında araç bakımı ve alınacak önlemler
OSRAM’ın inovatif çözüm önerileri

Dikkatli ve yavaş kullanmak önemli 

Yağışlı ya da buzlanmaya neden olacak kadar soğuk havalarda araçları mümkün olduğunca yavaş kullanmak gerekiyor. Dikkatli şekilde araç kullanmak kazaların önüne geçilmesinde en önemli maddelerin başında geliyor.

Riske girmeyin

Özellikle uzun yola çıkılacağı zamanlarda hava şartlarını iyi planlamak gerekiyor. Yola çıkmadan önce geçilecek güzergahlar üzerindeki hava durumunun kontrol edilmesi büyük önem taşıyor. 

Güvenli sürüş için alınacak önlemler 

  • Motor soğutma suyuna antifriz konulmalı 
  • Dizel motorlarda kızdırma bujileri kontrol edilmeli 
  • Hava filtresini kışlık konuma alınmalı 
  • Lastiklerin hava basınçları ayarlanmalı 
  • Kalorifer tesisatı gözden geçirilmeli 
  • Kış aylarında araçlardaki elektrik sarfiyatı artacağı için akü yoğunluğunun ayarı yapılmalı 
  • Yakıt filtresi ve karbüratörün kontrolü sağlanmalı 
  • Far ışıkları kontrol edilmeli 

Osram’ın güvenli yolculuklar için inovatif çözümleri 

Zorlu kış şartlarına karşı sürücülere kolaylık sağlayan aletler de var. OSRAM’ın arabadaki kirli havayı temizleyen, biten akülere ve inen lastiklere çözüm olan yeni teknolojileri bulunuyor. TYREinflate 450 kompresör, tam inik bir lastiğin 3,5 dakikadan daha kısa sürede kolaylıkla şişirilmesini sağlıyor. BATTERYcare ailesi, akünün bitme ve şarj problemine çözüm üretiyor. Birçok çeşit far lambasıyla da görüş alanınızı en iyi seviyeye getirip yolda hem görmenizi hem de görülmenizi sağlıyor.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir