Kampa Gidelim!

Kampa Gidelim!
Fotoğraf: İsveç Kamp

Kamp çadırı, kamp ateşi, doğa, çay, huzur… Kamp yapmak fikri heyecanlandırır, meraklandırır belki de korkutur. Kimi konfor alanını bozmak istemez ama bir başkası doğayla iç içe olmak ister, doğanın bir parçası olmak ister. Çünkü doğanın bereketli topraklarına, doğal güzelliklerine müptela olmuştur. Onun için doğada kalmak bir hayat tarzı olmuştur. Keşfedilecek doğal güzelliklerin cazibesi ruhu sarar da o yola düşmeden, o güzellikleri görmeden bırakmaz peşini.. İşte tam da sözünü ettiğimiz doğaya aşık ve @isvecdoga hesabında kampa dair paylaşımlar yapan Siddiye Hanım ve eşi Yusuf Bey’i bulduk, gelin onları daha yakından tanıyalım.

Kampa Gidelim!
Fotoğraf: İsveç Kamp

1- Sizi tanıyabilir miyiz? Nerelisiniz, ne eğitimi aldınız, İsveç’te yaşamaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Siddiye Hanım: Ben ve eşim İsveç’te yaşıyoruz. Ben İstanbulluyum, eşim Konyalı. 4 sene önce eşim vesilesiyle Stockholm’a taşındım. Ben öğretmenim ve eşim de tahta oyma eğitmeni. Eşim iş vesilesiyle buraya gelmiş 2010 yılında.

2- Doğayla aranız nasıl, Türkiye’de kamp deneyiminiz olmuş muydu? Evetse nereye, hayırsa kamp yapma fikri nasıl ortaya çıktı? Çekinceleriniz var mıydı? Evetse bunları gidermek kolay oldu mu?

Doğaya aşığız. Ben doğayı İsveç’te tanıdım ve sevdim. Doğa, açık hava müzesi, hiç bıkkınlık vermediği gibi bizi her gün canlı tutuyor. Doğaya çıkmadığımız her günü boşa geçmiş gibi hissediyoruz. Bizim hiç kampçılık deneyimimiz olmadı Türkiye’de. Kamp yapma konusunu bir İsveçli arkadaşımız teşvik etti ve ilk deneyimimiz onlarla oldu bir adada. Aksi taktirde cesaret edebilir miydik emin değilim. Yabani hayvanlardan ve keneden korkuyorduk. Bu İsveçli arkadaşımız bize bu durumlarda ne yapmamız gerektiğini anlattı. İlk yardım çantası bulundurmamız gerektiğini, yiyeceklerimizi çadırdan uzak bir yere koymamız gerektiğini ve çadır kurmak için en uygun yeri seçmeyi öğretti. İkinci kamp deneyimimizde yalnızdık ve başka kampçıların da olduğu yeri seçtik.

Kampa Gidelim!
Fotoğraf: İsveç Kamp

İlk kamp deneyimimizde sıradan ekonomik çadır malzemeleri seçtik ve gidip diğer kampçıların malzemelerini gözlemledik ve onlara sorduk malzemeler konusunu ve daha sonra peyderpey malzemelerimizi aldık ve halen tabi ki eksiklerimiz oluyor.

3- İş ve okul hayatınız var sanırım. Kamp için nasıl ya da ne zaman vakit ayırıyorsunuz?

İsveç’te resmi tatil çok fazla o zamanlarda yapıyoruz. Ve hafta sonlarını değerlendirmeye çalışıyoruz. Aslında hava durumlarına göre hareket ediyoruz, doğayla uyumlu bir şekilde yaşamayı öğrendik ve doğaya göre planlar yapıyor işten iznimizi ona göre alıyoruz önceden.

4- Kamp yerlerinin de mevsimi var mı?

Biz ilkbahar, yaz ve sonbaharı tercih ediyoruz ve gece 6-7 derecenin altındaysa gitmiyoruz. Kışın genellikle kulübelerde kalıyoruz.

Kampa Gidelim!
Fotoğraf: İsveç Kamp

5-En çok gitmek istediğiniz kamp yeri?

Kampa Gidelim!
Fotoğraf: İsveç Kamp

İsveç te Skåne denilen bir bölge var, oranın bir çok yerine gitmek istiyoruz.

6- En beğendiğiniz kamp yeri?

Kampa Gidelim!
Fotoğraf: İsveç Kamp

En beğendiğimiz kamp yeri “Gotland ” denilen bir adada bulunan “Tofta Camping AB (Tofta Camping, Gotland)”. Denize ve sahile yakın bir yerdi ve şehir merkezine de yakındı.

7- Sizce kamp yapmak bir hayat tarzı mı yoksa kültürle gelen bir değişim mi? Sizinki hangisi?

Kampa Gidelim!
Fotoğraf: İsveç Kamp

Bizce kamp yapmak hayat tarzı, hayatımızın bir parçası. Biz doğadan ayrılamayız ve kampçılık bizi doğaya daha da çok bağladı.

8- Kamp yapmak aile bağlarını kuvvetlendiriyor mu?

Kampa Gidelim!
Fotoğraf: İsveç Kamp

Kesinlikle kuvvetlendiriyor. Doğada negatif enerjimiz daha da az oluyor. Verdiğimiz kararlar daha da sağlıklı oluyor. Görev paylaşımımız daha iyi yapabiliyoruz doğada.

9-Teknolojinin her alanı kuşattığı çağımızda kamp yerlerinde internet çekiyor mu? ya da böyle bir sorun olduğunda eksiklik hissediyor musunuz?

Telefonu genellikle fotoğraf çekmek ve kitap okumak için kullanıyoruz. İnternet kullanmak yerine insanlarla konuşmayı, doğada gezmeyi ve bulunduğumuz yeri keşfetmeyi tercih ediyoruz.

10-Vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Kamp yapmaya cesareti olmayanlar için ne söylemek istersiniz?

Kampa Gidelim!
Fotoğraf: İsveç Kamp

Umarım kamp yapmayı ve doğayı seven arkadaşlar edinirsiniz, ancak o zaman cesaretiniz artabilir. Kampçıların gruplarına üye olabilir onlarla birlikte hareket edebilirsiniz. Bir kere adım attığınızda, ne kadar da doğaya çıkma konusunda geç kaldığınızı fark edeceksiniz.

Haydi dostlar doğaya, çünkü doğadan kopanlar kendinden de uzaklaşmış olur 🦋

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

3 Responses

 1. Hacer dedi ki:

  Çok güzel bir röportaj ve zevkli bir site 👏
  Sadece Hakkınızda ve vizyon/misyon bölümlerini okumak istedim bulamadım. Kimler bu siteye emek veriyor ve hedeflerinizi öğrenmek isterdim.

 2. EvimveAilem dedi ki:

  İlginize çok teşekkür ederiz Hacer Hanım. Evim ve Ailem’in iletişim kategorisinde yer alan “Merhaba” yazımız vizyon ve misyonumuz hakkında bilgi verebilir.. Evim ve Ailem, yazarları ve okuyucuları birleştiren bir ailedir, evin çatısıdır. Öyle olmasını arzu ediyoruz. Söyleyecek sözü olan herkese kapısı açıktır.

 3. Hacer dedi ki:

  Cevabınız için ve sıcak sayfanız için teşekkür ederim. Vizyon ve misyonunuzu güzel ifade etmişsiniz ve bunuda samimi bir şekilde gerçekleştiriyorsunuz, yolunuz açık olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir