Kabak Tatlısı

Kış aylarının en sevilen tatlarından kabak tatlısı var bugünkü menümüzde. Artık kabak çorbada, börekte, pastada bir çok yerde kullanılmakta. Bizim evde kabak tatlısı hepimizin sevdiği bir tatlı. Öyle olunca da hem sevilerek yeniliyor hem de olmadığında “Bir kabak tatlısı pişirsen de yesek” şeklinde istek geliyor.

Benim balkabağım kalın kabuklu bir köy kabağıydı. O yüzden çekirdekleriyle birlikte hepsi 4 kg geldi. Siz kabuksuz kullanacaksanız 3 kg kullanabilirsiniz. (Bazı halk pazarlarında kabaklar soyulmuş ve dilimlenmiş olarak köpük tabaklarda satılıyor.) İçerisinde sadece şeker var, yapımı da oldukça basit. Az şekerli sevenler şekeri daha az kullanabilir.

Kabak Tatlısı Malzemeleri

  • 4 kg kabak (eşlere kabukları soydurulur)
  • 5 su bardağı şeker

Kabaklar soyulur, temizlenir ve yıkanır. Doğranan kabaklar geniş bir tencereye alınır. Bu işlemi gece yaparsak şeker erir ve kabak suyunu bırakır, daha iyi olur. Ertesi gün ocağa alıp kaynayınca altını biraz kısalım (taşma yapmaması için orta ateşte yumuşak olana dek 15 dakika gibi pişirelim. (Kabak suyunu saldığı için hiç su eklemedim, kendi suyuyla pişti.)

İlk sıcaklığı geçince borcama aldığımız kabakları 200 derecelik fırında 20 dakika orta bölümde pişirmeye devam edelim. Fırın ayrı bir lezzet veriyor ocakta dağılıp parçalanmasının önüne geçiyor. Daha önce denemediyseniz tavsiye ederim.
Soğuduğunda dolaba kaldırın.

Servis için tahin ve ceviz çok yakışıyor

Afiyet olsun

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir