‘I Have/Who Has’ Kart Oyunları

‘I Have/Who Has’ Kart Oyunları
Fotoğraf: Organik İngilizce

I have/ who has…’ kart oyunları benim öğretmen olarak oynamaktan ve oynatmaktan çok keyif aldığım, çocukların da bayılarak eşlik ettiği oyunlardan. Hem ‘I have…, who has...’kalıplarını pekiştirebileceğiniz hem de kelime öğrenimine inanılmaz katkı sağlayacağınız bu oyunu tüm ailelere ve meslektaşlarıma tavsiye ediyorum.

Bu vesileyle bugün farklı konu başlıklarından oluşan I have who has kart oyunlarını derledim. Onlara geçmeden önce oyunun nasıl oynandığını hatırlayalım.

I have/who has’ oyunu nasıl oynanır?

‘I Have/Who Has’ Kart Oyunları
Fotoğraf: Organik İngilizce

I have/who has oyunlarında kartlar oyunculara eşit olarak dağıtılır. Başlangıç kartına sahip olan oyuncu kartın üst kısmında yer alan resimle cümle kurar ve sonrasında alttaki resmin kimde olduğunu sorar. Örneğin; konumuz hayvanlar olsun.

Kartın üst kısmında yer alan hayvan spider (örümcek), alt kısmında yer alan hayvan cat (kedi) olsun. Bu durumda oyuncunun ‘I have spider, who has cat?’ (Örümcek bende, kedi kimde?) deyip kartını ortaya koyması gerekir.

Elinde cat olan da aynı şekilde üst kısma bakarak kendinde olanı, alt kısma bakarak da o resmin kimde olduğunu sorarak oyunu devam ettirir. Kartlar bitince oyun da biter, elindeki kartları önce bitiren oyunu kazanır.

‘I Have/Who Has’ Kart Oyunları
Fotoğraf: Organik İngilizce

Bu oyunları en az iki kişiyle oynayabileceğiniz gibi kalabalık bir grupla da oynayabilirsiniz ama en eğlenceli ve verimli olanın 4-5 kişilik gruplarla oynanan olduğunu söyleyebilirim.

Aşağıdaki bağlantılardan farklı konularla alakalı kartlarınıza ulaşabilirsiniz. Sağlam olması ve uzun süre kullanılabilmesi için Pvc kaplamanızı öneririm.

‘I Have/Who Has’ Kart Oyunları
Fotoğraf: Organik İngilizce

1-) I have/who has animals

Çizimleri çok sevimli ve canlı olan 32 adet karttan oluşuyor (Siteye üye olmanız gerekiyor. Üyelik de materyal de ücretsiz)

2-) I have/who has addition

Açılan sayfada yer alan ‘addition games’ bölümünde ikinci sıradaki bağlantıya tıkladığınızda (Addition game: I Have/ Who Has Free) materyalinizi Pdf formatında indirebiliyorsunuz. Hem sayıları hem de toplama işlemini pekiştirmek için ideal. Elinizdeki kartı söyleyebilmeniz için önce toplama yapmanız gerekiyor. 20 adet karttan oluşuyor.

3-) I have/who has multiplication

Toplama oyununun çarpma versiyonu. 34 adet karttan oluşuyor. Açılan sayfada games bölümünün ilk sırasında yer alan ‘Multiplication game: I have who has free’ bölümüne tıklamanız yeterli. Oyunu devam ettirebilmeniz ve elinizdeki kartı söyleyebilmeniz için önce çarpmayı yapmalısınız.

4-) I have/who has wildlife

Yabani yaşama ait hayvanlardan oluşan 24 adet kart için açılan sayfanın ortalarında yeşil bir çerçeve içinde yer alan ‘Wildlife I have who has game printable’ sekmesine tıkladığınızda direk belgeyi indirebiliyorsunuz.

5-) I have/who has letters

Hem büyük harf hem de küçük harflerin ayrı ayrı yer aldığı kartların çıktısını almanız için açılan sayfadaki görselin üstüne tıklayabilirsiniz. Aynı bağlantının altında farklı kartlar için de bağlantılar var.

6-) I have/who has telling time

Tam saatleri pekiştirmek için kullanabileceğiniz 12 adet kart için sayfanın sonlarına doğru yer alan ‘Click to get your free printable’ sekmesine tıklayabilirsiniz.

7-) I have/who has colors

Renkleri pekiştirmek için kullanabileceğiniz 11 adet karta sayfanın ortalarında yer alan ‘Click here to download the free templates…’ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

8 -) I have/who has food

Yiyecekleri pekiştiren, renkli ve canlı çizimleriyle 32 adet kartı indirebilirsiniz (Siteye üye olmanız gerekiyor. Üyelik de materyal de ücretsiz)

‘I Have/Who Has’ Kart Oyunları
Fotoğraf: Organik İngilizce

Keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle, iyi eğlenceler!

Yabancı dil edinimi hakkındaki diğer yazılarıma ve sayfama ulaşıp farklı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Organik İngilizce

Organik İngilizce, 2016 yılından beri Instagram'da @organik.ingilizce adıyla İngilizce üzerine oyun, etkinlik, kitap ve bilgi paylaşımı yapan bir sayfadır. Ezber ya da çeviri yaptırmadan, doğal olarak bolca dile maruz bırakarak, eğlenceli etkinlikler ve oyunlar ile çocuklara İngilizceyi sevdirmeyi ve kalıcı bir dil edinimini hedefler.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir