Ayşe Kulin’den kadınlar için kitap tavsiyeleri

Ayşe Kulin'den kadınlar için kitap tavsiyeleri
Ayşe Kulin’den kadınlar için kitap tavsiyeleri

Biyografik eserleri ve romanlarıyla çok okunan yazarlardan biri olan ve birçok ödül kazanan Ayşe Kulin, kadınlar için kitap tavsiyelerinde bulundu.  

Ayşe Kulin
Ayşe Kulin

Kendine has tarzı, sürükleyici kalemi ve hayatın her alanına dokunan eserleriyle Türkiye’nin en çok okunan yazarları arasında yer alan Ayşe Kulin, kadınlar gününe özel kitap tavsiyelerini paylaştı. D&R’ın sorularını yanıtlayan yazar; “Kadınlar güçlerinin farkına varsınlar, mutlaka gerekli eğitimi alıp, nelere muktedir olduklarının fark etsinler” dedi. Yazarın kadınlar için tavsiye ettiği kitapların başında ilham veren yaşam öyküsüyle hafızalara kazınan yirminci yüzyıl popüler kültür ikonu hâline gelen ressam Frida Kahlo yer alıyor.

Frida Kahlo
Frida Kahlo

“Frida Kahlo, bir kadın iradesinin göz yaşartıcı öyküsüdür”

“Frida Kahlo, Camille Claudel, Türkan Saylan, Madam Cruie, Füreya Koral ve Leyla Gencer’in yaşam öyküleri bana göre okunması gereken kitaplardan. Bu kitaplarda değişik sınıflardan gelen ve zorluklarla baş ederek hayatta kalmayı, erkek egemen toplumlarda dik durmayı, öne çıkmayı ve faydalı işlere imza atmayı başarmış kadınların öyküleri var. Frida Kahlo’nun hayat hikayesi, bir kadının iradesinin göz yaşartıcı öyküsüdür.”

“Kadınlar güçlerinin farkına varsınlar”

“Kız veya erkek her doğan çocuk yaşam enerjisini annesinden alıyor. Kadınlar güçlerinin farkına varsınlar ve bilsinler ki, izin vermedikleri taktirde kimse onlara hükmedemez çünkü doğuran ve dünyaya gelen her cana yaşama şansını veren kendileridir. Bu yüzden hiç bir düzen veya inanç sisteminde erkekten sonra gelmeleri mümkün değil. Bu kesin ve ilahi hükmün gerçeği ışığında dünya da cennet de onların ayakları altındadır. Yeter ki mutlaka gerekli eğitimi alıp, nelere muktedir olduklarının farkına varsınlar.”

Ayşe Kulin'den kadınlar için kitap tavsiyeleri
Ayşe Kulin’den kadınlar için kitap tavsiyeleri

Türkiye’nin en çok okunan kadın yazarları ve kitaplar

D&R, Türkiye’nin en çok okunan 10 kadın yazarını belirledi. Eserleri en çok satan kadın yazarlar;

  • Ayşe Kulin,
  • Beyza Alkoç,
  • Bircan Yıldırım,
  • Esra Ezmeci,
  • Gülseren Budayıcıoğlu,
  • Hatice Kübra Tongar,
  • İclal Aydın,
  • İpek Ongun,
  • Şermin Yaşar
  • Tuğçe Işınsu

Kadını konu alan kitaplar ise şöyle;

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir