Göz egzersizlerini ihmal etmeyin!

Telefon, tablet, televizyon ve bilgisayar gibi ekranlara uzun süreli bakmak gözlerde rahatsızlıklara sebep oluyor. Özellikle bilgisayar başında çalışanlarda baş ağrısı, göz yorgunluğu, migren krizi şikâyetleri artabiliyor. Kişilerin bilgisayara en az 60 cm uzaklıkta olmalarını söyleyen Lazer Optik Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Keleş, iki saatte bir olmak üzere 10 dakika göz egzersizi yapılması gerektiğini belirtiyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her alanda hayatımıza giren ekranlar, uzun süreli kullanımlarda önemli sorunlara yol açıyor. Göz sağlığını korumak için Keleş’in tavsiyeleri şöyle;

Fahrettin Keleş
Fahrettin Keleş –
Lazer Optik Yönetim Kurulu Üyesi
  • Bilgisayar ekranına en az 60 cm uzaklık olmalıdır.
  • Sürekli olarak bilgisayarda çalışan kişiler 2 saatten fazla bilgisayar ekranına bakmamalı, ara ara gözlerini başka tarafa bakarak dinlendirmelidir.
  • Birkaç kez gözleri kırpılmalı ve göz yüzeyinin nemlenmesi sağlanarak kuruluk veya aşırı sulanma azaltılabilir.
  • Boynu çevirmeden sağa-sola-aşağı-yukarıya bakarak göz egzersizleri yapılmalı. Bu hareket göz yorgunluğuna da yardımcı olacaktır.

Kişiler göz muayenesine gittiklerinde mutlaka ekran sürelerini ve yaptıkları işi de
söylemelerini gerektiğini belirten Keleş, “Tedaviden iyi sonuç almak için mutlaka çalışma ortamı hakkında da bilgi verilmelidir. Ortamda çok fazla uyaran ışık olması gözü rahatsız eder, bu yüzden ortam ışığı kısık olmalı. Sürekli ekrana maruz kalan kişiler yılda 2 defa göz muayenesi olmalı ve gözlüklerini mavi ışık korumalı olarak tercih etmeliler. Bunlara dikkat edilmediğinde yorgunluk 2 katına çıkacak, migren krizleri, baş ağrısı, göz yorgunluğu ve göz yaşarması yaşanacaktır. Aynı zamanda gözlük seçimi yüz şekline uygun olarak seçilmelidir. Yüz anatomisine uygun şekilde tasarlanan, cilde zarar vermeyen kaliteli malzemelerden üretilen gözlükler tercih edilmelidir. Gözlük seçimlerinde profesyonel optisyenlerden yardım almak da faydalı olacaktır” diye konuştu.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir