Evden çalışanlar için dekorasyon önerileri

Evden çalışanlar için dekorasyon önerileri
Ev dekorasyonu çalışanların motivasyonunu etkiliyor.

Evden çalışanların (home-ofis) motivasyonunu ve konsantrasyonunu arttıracak dekorasyon önerileri bu yazımızda. Pandeminin etkisiyle eğitimden sağlığa pek çok iş alanı çevrimiçi (online) olmaya başladı, evden çalışanların sayısı oldukça arttı. Evden çalışmanın pijamayla çalışma rahatlığı gibi iyi yanları olsa da konsantrasyon sorunları yaşanabiliyor.

Tüm dünya Covid-19 etkisiyle evden çalışma sistemine döndü. Şirketler için de karlı bir çalışma sistemi olan evden çalışma çoğu şirket tarafından sürekli hale getirildi. Evden çalışanlar veya işlerini evde devam ettirenler, zaman zaman çalışma motivasyonu bulmakta zorlanabiliyor. Cosentino, ister geniş bir çalışma odası ister küçük bir çalışma köşesi olsun her türlü ortama uyarlanabilecek dekorasyon tüyolarını paylaştı. 

Küçük odalarda aydınlık mekanlar yaratmak için açık renkler tercih edin

Evden çalışanlar için dekorasyon önerileri
Silestone Arcilla Red

Çalıştığınız odanın rengi sizin doğrudan motivasyonunuzu etkiler. Eğer küçük bir odada çalışıyorsanız daha açık renkler tercih edilmesinin konsantrasyonun artmasına olumlu etkileri olabilir. Özellikle açık tonlar, gül tozu ve inci tonları gibi renkler tercih edilebilir. Pembe rengi, insan üzerinde bilişsel yeteneklerin geliştirilmesi ve üretkenliğin teşvikinde etkili oluyor. Pembenin renginin tonları beyaz renk ile kombin edildiğinde çalışma alanlarında huzur ve motivasyon bir arada elde edilir. Ayrıca beyaz hemen hemen her odaya uyum sağlayan bir renk. Ferahlık verir ve odayı olduğundan daha aydınlık gösterir. Beyazın yanında, bej, krem rengi gibi açık renkler de çalışma odası için tercih edebilen renkler arasında yer alıyor.

Mutfakta çalışmak için ada tezgah tercih edin 

Evden çalışanlar için dekorasyon önerileri
Silestone Sunlit Days Posidonia Green Kitchen

Evinizde yeterince alan olmadığından mutfakta çalışıyor olabilirsiniz. Amerikan mutfak ya da geniş bir mutfağınız varsa çalışmak için ada tezgah en ideal yerlerden biri. İyi aydınlatılmış ve mutfağınıza uygun bir ada tezgahınız varsa uzun saatler yüksek motivasyonla çalışabilirsiniz.

Çalışma masası için doğru yeri seçin

Evden çalışanlar için dekorasyon önerileri
Silestone Kitchen Loft Seaport

Evinizde çalışma alanınızı belirlerken gürültü faktörünü göz önünde bulundurun. Örneğin, çalışma masanız sokağa yakınsa, konsantrasyonunuz korna ve insan sesleri ile bölünebilir. Ayrıca yalnız yaşamıyorsanız, evdeki kalabalıktan uzak bir yer seçmeniz gürültüden uzak durmanız açısından iyi olacaktır. Mümkünse salon, banyo ve mutfağa uzak bir oda tercih etmelisiniz. 

Kendinize konfor alanı 

Rahatsız çalışma sandalyeleri ve rahat etmeyeceğiniz bir çalışma masası sizin uzun süre çalışabilmenizi etkileyecektir. Bu sebeple çalışma alanınızda konfor en önemli öncelikleriniz arasında yer almalı. 

Dağılanları bir araya getirin

Evde çalışma alanı oluşturmak istiyor ancak bu alanı oluştururken ofis mobilyalarından uzak durmak istiyorsanız büfe, konsol gibi ev mobilyalarını depolama ünitesi olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede, iş kalabalığını bir arada tutarken sıcak ev dekorasyonu tarzından uzaklaşmamış olursunuz.

Bitkilerden destek alın

Çalışma alanında çeşitli çiçek ve ev bitkilerine yer vermek, ortamı canlandırmaları ve renklendirmelerinden dolayı sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir. Dekoratif vazo ve saksılarda sergileyeceğiniz bitkilerin yanı sıra yeşil yaprak ve çiçek desenli doğal ürünleri de dekorasyonunuza dahil etmek, çalışma ortamının zenginleşmesini sağlayacaktır.

Uyuma dikkat edin

Eğer evinizin diğer odalarından görünen bir çalışma alanına sahipseniz stil uyumu konusunda bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu durumda, dekorasyon stilini ve renkleri birbirine uydurmanız gerekir. Çalışma odanızı, evinizde kullandığınız temalarla süsleyin. Size keyif veren bir odada daha üretken olursunuz. Eğer çalışma odanız bir kapı ile evin diğer bölümlerinden ayrılıyorsa, dekorasyonunuz sırasında daha esnek davranabilirsiniz. 

Panolardan faydalanmayı unutmayın

Çalışma masanız ile ilişkilendirebileceğiniz, masanın karşısındaki duvara asabileceğin panolar çok daha organize olmanızı ve tertipli çalışmanızı sağlayabilir. Çalışma alanınızda mantar panolar, delikli panolar gibi dekoratif örnekleri tercih edebilirsiniz. Bu panolara önemli numaralar ve anımsatıcı notlar asabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir