Dünya Süt Günü

Dünya Süt Günü
Fotoğraf: Alexander DummerUnsplash

Dünya Süt Günü, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından sütün bütün dünyada önemli bir gıda olduğuna dikkat çekmek için kabul edilen uluslararası bir gündür.

Uluslararası Sütçülük Federasyonu (International Dairy Federation-IDF), dünyadaki en güçlü sektör federasyonlarından biridir. 56 üye ülkesi ile dünya süt üretiminin yüzde 86’sını temsil etmektedir. Çiftlikten sofraya süt ve süt ürünleri konusunda en kapsamlı bilgi ve uzmanlıkla donatılmış, küresel, bilimsel ve ticari olmayan bir organizasyondur. En önemli görevlerinden birisi, uluslararası organizasyonlar, hükümetler ve kanun yapıcılara bilimsel temele dayanan bilgi sağlamaktır. Bu özelliğiyle, sektörle ilgili uluslararası mevzuatın oluşmasında çok etkin bir konuma sahiptir.

Birleşmiş Milletler IDF‘ye üye ülkeler tarafından 1956 yılında her yıl 1 Haziran’da kutlanmaya başlanan Dünya Süt Günü, Türkiye’de 1991 yılından itibaren kutlanmaktadır*. Bu günde sütün üretimine ve bağlantılı faaliyetlerine dikkat çekilmektedir.

Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve süt içimini yaygınlaştırmak amaçlanmaktadır.

Süte dair bazı kavramlar

Temel bir gıda olan süt, sadece sütte bulunan ve vücut için çok faydalı olan özel protein, vitamin ve mineraller içerir. Kemik ve vücut gelişiminin temel taşı olan kalsiyumun esas kaynağıdır.

UHT Süt: UHT teknolojisi ile paketleme yapılan sütlerdir, raf ömrü boyunca oda sıcaklığında taze olarak kalır.

Laktozsuz Süt: Sütün içerisinde bulunan laktozun doğal laktaz enzimi kullanılarak parçalanması ve basit şekerlere ayrılması sonucunda hazırlanır. Farklı bir deyişle laktozsuz sütün yapımında herhangi bir katkı maddesi ya da ilave şeker kullanılmaz. İçerisine eklenen doğal laktaz enzimi, laktozun kendiliğinden parçalanmasını ve daha kolay sindirilmesini sağlar. Böylelikle laktozsuz süt içtiğinizde laktoz tüketiminden kaynaklı şişkinlik, bulantı, mide ağrısı ve gaz gibi şikayetleriniz azalır ya da tamamen sonlanır.

Light Süt: Yağı azaltılmış İlight süt ile sadece yazın değil her mevsim formunuzu güvenle koruyun.

Devam Sütü: Anne sütü, bebeklerin ilk altı aydaki tüm besin ihtiyaçlarını karşılayabilecek zenginliğe ve niteliğe sahip, mucizevi bir besindir. Bir yaşından itibaren çocukların vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayabilen besinleri tüketmeleri büyük önem taşır. Böylelikle çocukların kas, kemik ve bağışıklık sistemi gelişimi sağlıklı şekilde devam edecektir. Devam sütleri, içerdiği ek vitamin ve minerallerle çocukların gelişim döneminde en önemli besin kaynakları arasındadır.

Protein Sütü: Laktozsuz ve yağsız içeriğiyle proteinli sütler de başta sporcular olmak üzere sağlıklı ve protein ağırlıklı beslenmek isteyen tüketicilerin yoğun ilgi gösterdiği ürünler arasında yer alır. Protein tozu içermez. İçeriğindeki yüksek protein, sütün içerisinde yer alan proteinlerin ultrafiltrasyon yöntemi ile sütten ayrılarak konsantre hale getirilmesi ve yeniden süte eklenmesi sonucunda elde edilir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir