Çocuk Masumiyeti

Birbirlerine yardım eden tavşanlar heykeli- Peter and Paul Fortress

Ünlü ressam Abidin Dino‘ya “Mutluluğun resmini çizebilir misin?” diye sormuşlar ya, çocuk masumiyetinin resmini çizmek istesek böyle bir resim olurdu herhalde.

Bu resme kızımın soru çözdüğü bir kitapta rastladım ancak resmi çeken ile ilgili bir kayda ulaşamadım. Görseli “tavşan heykelini tutmaya çalışan çocuk” diye google’da arattığımda ise Rusya St. Petersburg’da Petro ve Pavel Kalesi’nde (Peter and Paul Fortress) yer alan bir heykel olduğunu gördüm.

Orijinali Hares helping each other (Birbirlerine yardım eden tavşanlar), olan heykel farklı mekanlarda da kullanılmış (Rabbit Crossing-İsveç Göta Kanalı), heykelin satışı da yapılıyor. Heykelin fotoğrafını çekenler bile lisans için isim belirtirken saatlerce araştırmama rağmen heykeltraşın izine dahi rastlayamadım.

Tavşan Adası ‘nda bulunan bu heykel (Hares during the flood) Seldeki Tavşanlar olarak da biliniyor.

Tavşanların bir zincir olarak düşeni kaldırmaya çalıştıkları bu resim kendi halinde bile anlamlı iken, küçük bir çocuğun onu tutarak kaldırmak istemesi de çok manidar. Bazı fotoğraflar anlatılmak istenen şeyi çok veciz ve öz olarak anlatır. Bu fotoğrafta ben çocuk masumiyeti görüyorum, siz ne görüyorsunuz?

Beğendiğiniz resimleri ve heykelleri evimveailemm@gmail.com‘a ya da instagram hesabımız olan @evimveailemm sayfamıza gönderirseniz seviniriz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir