Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu
Sadako Sasaki. Fotoğraf: p47koji

Sadako Kağıttan Bin Turna Kuşu kitabı, Sadako Sasaki isimli bir kızın gerçek hikayesidir. Lösemiye yakalanan Sadako’nun verdiği yaşam mücadelesini, ailesinin ve arkadaşlarının onun inandığı hayalleri destekleyişini anlatmaktadır.

Japonya’da yaşayan Sadako, yoksul bir ailenin çocuğudur. Koşmayı çok sever. Okulda koşarken başı dönerek yere düşer. Hastanede yapılan araştırmalar sonucunda lösemi yani kan kanseri olduğu anlaşılır. 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’nın Hiroşima kentine atılan “Atom Bombası” nedeniyle kanser olmuştur. Sadako, o günden sonra hastanede tedavi görür.

Kağıttan Bin Turna Kuşu

Sadako, arkadaşının tavsiyesi ile kağıttan turna kuşu yapmaya başlar. Japonya’daki inanışa göre kağıttan bin (1000) turna kuşu yapanın dileği gerçekleşirmiş. Bu fikir Sadako’nun kafasına yatmış ve kağıttan bin turna kuşu yapmaya başlamış. Dileği gerçek olursa iyileşecekmiş. Sadako, her gün turna kuşu yapmış. Kendini iyi hissettiğinde çok, iyi hissetmediğinde az…

Kağıttan Bin Turna Kuşu. Çizim: Şule Pen
Kağıttan Bin Turna Kuşu. Çizim: Şule Pen

Sadako, hastanede lösemi olan bir çocukla tanışmış ancak bu çocuk birkaç gün sonra ölmüş. Kendisinin de öleceğini düşünüp umutsuzluğa kapılmış. Bu durumu ailesi ve arkadaşları ile paylaşınca “Umutsuzluğa kapılma, öyle daha çok hastalanırsın” cevabını almış ve kağıttan turna kuşlarını yapmaya devam etmiş.

Dileğini gerçekleştirmesi için ailesi ve arkadaşları da ona yardım etmiştir. Arkadaşları, aile yoksul olduğu için çeşitli kağıtlar getirdiler ona. Elişi kağıdı, renkli kağıtlar, gazete sayfaları…

Umudunu ölene kadar kaybetme

Sadako, umudunu kaybetmeden 6oo’den fazla turna kuşu yapmıştır. Ancak 1000 turna kuşunu bitiremeden ölmüştür. Sadako’nun arkadaşları kalan 366 turna kuşunu da yaparak onun dileğini gerçekleştirmişlerdir.

Sadako Heykeli/Hiroşima. Fotoğraf: Alfred Molon
Sadako Heykeli/Hiroşima. Fotoğraf: Alfred Molon

Sadako’nun anısına Japonya’da Hiroşima’ya heykeli dikilmiştir. Ölümünden önce bin origami hikâyesi ile hatırlanır ve günümüzde savaşın masum kurbanlarının sembolüdür.

Kitabın Künyesi

Orjinal Adı: Sadako and the Thousand Paper Cranes

Kitabın Adı: Sadako

Yazar: Eleanor Coerr

Çevirmen: Zuhal Yeke

Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

Tarık Emre

Tarık Emre, 2010 yılında İstanbul'da doğmuştur. Ortaokulda eğitim görmektedir. Matematik, İngilizce ve Fen Bilimleri derslerini, satranç oynamayı, futbolu, yüzmeyi ve kitap okumayı çok sevmektedir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

1 Response

  1. Ahmet Kaan dedi ki:

    güzelmiş tebrik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir