Ratatuy (Ratatouille)

Ratatuy
Ratatuy (Ratatouille) filmi, adını aşçı farenin yaptığı Fransız yemeğinden alıyor.

Adını Fransız yemeğinden alan, orijinal adıyla Ratatouille (Ratatuy), mutfağa ilginizi arttıracak, hayallerinizin peşinden gitmeniz için içinizde bir ışık yakacak, ailece izleyebileceğiniz bir animasyon filmi. Film, 6 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.

Günlük hayatta fare görsek korkar kaçarız, çığlıklar atarız belki de. Farenin yaptığı yemeği yemek şöyle dursun farenin bulunduğu yerdeki yemeği yemek düşüncesi bile insanı işkillendirebilir haliyle. Ancak beyaz perdenin gücü burada yatıyor. Aşçı olma hayaliyle yanıp tutuşan farenin mutfakta yemek yapmasına, fare klanının ona yardım etmesine şaşırmıyor, bilakis onu destekliyoruz film boyunca. Ratatuy, İmdb‘den 8.0 gibi hatırı sayılır puan alarak kalitesini ortaya koymuş.

2007 yılı ABD yapımı animasyon filminin yönetmeni Brad Bird ve Jan Pinkava. Oyuncular ise Brad Garrett, Ian Holm, Lou Romano ve Patton Oswalt. Adından söz ettiren çalışmalara imza atan Pixar‘ın 8. filmi.  Ratatouille en iyi Animasyon dalında Oscar Ödülü kazandı ve En İyi Özgün Senaryo da dahil olmak üzere birçok başka film için aday gösterildi. Film, senaryosu, animasyonu, ses performansları ve müziği ile beğenildi. 2016 yılında uluslararası eleştirmenler arasında yapılan ankette Ratatuy 21. yüzyılın en büyük 100 filminden biri seçildi.

Filmin Konusu

Ramy, keskin tat ve koku alma duyusuna sahip zeki bir faredir. Kendisine şef Auguste Gusteau’yu örnek alır ve onun gibi şef olmayı hayal eder. Ancak kardeşi, babası ve diğer fare klanının yiyeceklerle ilişkisi onları tüketmek üzerinedir. Yaşlı bir kadının evinde yiyecek toplarken Ramy, bir hata yapar ve evden kaçmak zorunda kalırlar. Bu kaçış esnasında Ramy gruptan ayrılarak kendini kanalizasyona atar, sonunda kendisini hep hayalini kurduğu Paris’teki Gusteau’s Restaurant’ın mutfağında bulur.

Alfredo Linguini adındaki genç restoranda yeni çalışmaya başlamıştır ve birçok konuda acemidir. Ramy, Linguini’nin çorbaya yanlış malzemeler koyduğunu fark eder ve ve eklediği baharatlarla çorbanın tadını güzelleştirir. Gusteau’nun eski şef aşçısı ve restoranın yeni sahibi Skinner, çorbayı karıştığı için Linguini’ye kızar. Bu sırada çorba yanlışlıkla müşteriye servis edilir ve çorba çok beğenilir. Mutfağın tek kadın şefi olan Colette Tatou, Linguini’nin mutfakta görev almasına patronu ikna eder. Ramy ve Linguini birlikte hareket etmeye başlarlar. Ramy, restoranda Linguini’nin şapkasının altına saklanır ve hareketlerini bir kukla gibi saçını çekerek yönlendirir.

Restoran ve yemek olur da lezzetleri tadacak bir gurme olmaz mı? Restoranla ilgili olumsuz eleştiriye dayanamayarak vefat eden Gusteau’nun ölümüne sebep olan yemek eleştirmeni Anton Ego, yükselen başarısını öğrendikten sonra restoranda yemek yiyeceğini duyurur.

Tabi yemeklerin lezzetini veren kişi aşçı fare olduğu için bu sır açıklanamaz. Kırgınlıklar, intikamlar, farklı emeller derken mutfakta macera dolu anlar yaşanır. “Herkes yemek yapabilir” sloganının hayat bulduğu animasyon filmde aksiyonun hızı hiç kesilmez.

Ramy, Ego’ya annesinin yaptığı bir yemek olan ve ona çocukluğunu hatırlatan ratatouille isimli bir yemeği sunar. Yemeğin tadını çok beğenen Ego, şefle tanışmak ister. Linguini ve Colette, Ramy’yi tanıtmadan önce diğer yemek yiyen müşterilerin gitmesini beklerler. Ego yemeği bir farenin yaptığını öğrenmesiyle şaşkına döner ve şimdi Gusteau’nun ünlü sloganını nasıl anladığını ve Ramy’yi “Fransa’nın en iyi şefinden başka bir şey değil” olarak adlandırdığını söyleyerek olumlu bir eleştiri yazar. Ancak farelerin varlığı nedeniyle restoran kapatılır. Ego da eleştirmen olarak işini ve güvenilirliğini kaybeder. Ancak, kısa süre sonra kendine küçük bir işletme yatırımcısı olarak yeni bir iş bulur ve popüler bir yeni bistro olan La Ratatouille’e fon sağlar. Burası Ramy, Linguini ve Colette tarafından yönetilir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir