Makyajın Modası Olur mu?

Makyajın modası olur mu?

Merhaba… Bu haftaki konumuz makyajın modası olur mu?

‘Makyajın modası olur mu’ demeyin; olur. Nasıl kıyafetin, ayakkabının, saçın ve birçok şeyin modası varsa makyajın da modası vardır.

Günümüzde kadınlardan kimi her gün, kimi arada sırada, kimi de özel günlerde kendini daha güzel hissetmek için makyaj yapar. Bazen kusurlarımızı örtmek, bazen kendimizi iyi hissetmek için yaptığımız makyaj, geçmişten günümüze epeyce değişime uğradı.

1970’li ve 1980’li yıllarda ince kaş, takma kirpik

Gülşen Bubikoğlu

Mesela 1970’li ve 1980’li yıllarda yapılan makyajlarda çok yoğun bir fondöten kullanılırdı. Porselen makyaj olarak da bilinen kalın bazlı fondötenler, ciltlerdeki bütün kusurları kapatırdı. Kaşlar incecik alınır, takma kirpikler olmazsa olmazdı. Eyelinerler oldukça iddialı ve çekik olurdu.

Her daim trend olan ve hiç değişmeyen makyaj ise gözleri iri gösteren göz makyajı… Günümüzde hala gözü büyük göstermek için bir çok hile yapılıyor.

Türkan Şoray

1990’lı yıllarda dudak makyajı

1990’lı yıllara damgasını vuranlardan biri de dudak makyajıydı. Koyu kahve dudak kalemleri ve içine nude ruj kullanılır, mat olması için de üstüne transparan pudra sürülürdü. Bordo ve siyaha dönük rujlar da en çok tercih edilenlerdendi. Dudak kalemi rujdan daha koyu kullanılır, belirgin halde bırakılırdı.

2000’li yıllarda göz altı kapatıcıları

2000’li yıllarda ise göz altlarına ciltten en az üç ton açık beyaza dönük göz altı kapatıcıları sürülürdü. Bronz ciltler, porselen makyaj, aqua (su bazlı) farlar sürülür, renk olarak da gri, mürdüm, kahverengi ve siyah farlar tercih edilirdi. Göz içinde mavi, mor, siyah göz kalemleri, pırıltılar ve simler 2000’li yıllarda da modaydı.

2010’lu yıllarda dumanlı makyaj

2010’lu yıllarda ise smokey makyajı (bir diğer adı ile dumanlı makyaj )ve ışıltılar moda oldu. Arkasından da kırmızı ruj ve siyah eyeliner ikilisi en çok tercih edilen makyaj ürünleri haline geldi.

2020’li yıllar bilinçli makyaj ve doğallık

Sevcan Orhan. Fotoğraf: Sevil Şentepe

2020-2021 yani günümüzde ise artık doğallık ön planda. Naturel daha nude makyajlar, ipek kirpik, kirpik liftingi, highlighter, lip balm, likit ruj, yüz kontürü tercih ediliyor. Günümüz kadınları artık daha bilinçli, makyajına sağlık da katıyor. Daha doğal ve bitkisel güneş koruyuculu özelliklere sahip, cilde hava aldıran, cildin nemlenmesini sağlayan malzemeler seçiliyor.

Yine günümüzde kadınlar, genç kızlar makyaja artık daha çok önem veriyor. Ezbere makyaj yerine, yeni trend makyaj malzemelerini tercih ediyor. Sosyal medya sayesinde yeni çıkan ürünleri araştırıp, yüzüne yakışan, kendilerine uygun ürünleri almaya dikkat ediyor.

Kısacası günümüz makyajında moda ‘bilinçli makyaj ve doğallık’. Doğallıktan uzaklaşmadığınız güzel günler diliyorum. Haftaya görüşmek üzere hoşçakalın..

2020’li yıllarda doğallık ön planda. Sevcan Orhan

Sevil Şentepe

1979 İstanbul doğumluyum. İlk işime Şişli’de bir güzellik salonunda başladım. Burada yeteneğimi fark ettim ve LCC’de eğitim aldım. TGRT, SKY TURK TV, NTV ve STAR TV’de ve ajanslarda makyaj sanatçısı olarak görev aldım. Şimdi hem değerli sanatçı Sevcan Orhan ile hem de serbest olarak çalışıyorum. İşimi çok seviyorum.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir