Makyaj Malzemesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Makyaj Malzemesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Fotoğraf: Raphael LovaskiUnsplash

Merhaba bu hafta sizlere makyaj malzemesi alırken dikkat etmeniz gereken püf noktalarını anlatmak istedim.

Her kadın aslında makyaj malzemesi alırken acaba doğru mu alıyorum diye düşünür emin olamayınca da satın aldığı kozmetik dükkanındakı satış personelinden yardım alır. Ama bazen bu yardım da yetersiz kalabilir. Çünkü bazı ciltler öyle hassastır ki fırça bile cildi kabartabilir. Bunun için ilk yapmamız gereken kulaktan dolma ‘’bu ürün çok iyi ya da daha ucuz’’ diye alınmamalı.

Cildinizi tanıyın

Öncelikle cildimizi çok iyi tanımalıyız. Bunun için de mutlaka bir cilt uzmanına gitmeli, cildimiz ne derece hassas, kuru mu, yağlı mı, yoksa karma mı öğrenmeliyiz. Makyaj malzemesi almadan önce mutlaka cildimize alerji yapıyor mu, cildimize uygun mu anlamalı, ürünleri denemeliyiz.

Alacağınız fondötenin tonunu ve cildinize uygun olup olmadığını bileğinizin iç kısmında deneyerek anlayabilirsiniz. Bir çok ünlü makyaj firmasının maalesef ki merdiven altı yani sahteleri de var. Bunun için asla faturasız ürün alınmamalı. İnternet sitelerinden alınacaksa ürünlerin son kullanma tarihlerine mutlaka bakılmalı. Özellikle pazarlardan kesinlikle ürün alınmamalı, zira en büyük tehlike burada başlıyor. Bu ürünler çok tehlike arz eden, çok ciddi cilt hastalıklarına neden olabilecek riskli malzemeler.

En riskli makyaj malzemeleri föndoten, göz kalemi ve ruj

Makyaj malzemelerinin en risklisi föndoten, göz kalemi ve ruj. Bunlar direkt cilde ve göz içine temas eden malzemeler. Fondöten konusunda herkes her ürünü kullanamaz. Yağlı bir cilt, yağ bazlı bir fondöten kullanamaz. Eğer kullanırsa hem cildi fondöteni tutmayacaktır hem de sivilce oluşumuna yol açacaktır. Bunun için cildimize en uygun fondötenle başlamak gerekir.

Peki nasıl bir fondöten kullanırsak doğru fondöten kullanmış oluruz?

Kuru ciltler yağ bazlı, yağlı ciltler su bazlı fondöten kullanmalı.

Pudra seçimi nasıl olmalı?

Pudra kullanmak isteyenlerden cildi kuru olanların ise taş pudra değil de transparan pudra kullanması daha doğru olur.

Rimel seçimi nasıl olmalı?

Rimel seçimine gelirsek eğer gözünde kuruluk veya kuruluktan dolayı kaşıntı varsa onların waterproof rimel kullanmaması doğru olur.

Farı göz kapağınıza göre seçin

Göz makyajı seçiminde ise göz kapaklarında kırışıklık olanların sedefli/ parlak farlardan kaçınması gerekir. Bu farlar kırışıklığı daha ön plana çıkarır. Bunun yerine mat farlar tercih edilmelidir.

Ruj seçimi nasıl olmalı?

Gelelim ruj seçimine. Burada tavsiyem kuru dudaklara sahip olan kadınlara olabilir. Onların da mat rujdan kaçınması doğru olacaktır. Çünkü mat bir ruj dudakların kuruluğunu daha ön plana çıkaracaktır. Bunun için kuru dudaklar yağ bazlı rujları, lip stick’leri tercih etmeli.

Haftaya buluşuncaya denk hoşçakalın…

Sevil Şentepe

1979 İstanbul doğumluyum. İlk işime Şişli’de bir güzellik salonunda başladım. Burada yeteneğimi fark ettim ve LCC’de eğitim aldım. TGRT, SKY TURK TV, NTV ve STAR TV’de ve ajanslarda makyaj sanatçısı olarak görev aldım. Şimdi hem değerli sanatçı Sevcan Orhan ile hem de serbest olarak çalışıyorum. İşimi çok seviyorum.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir