İsveç’te İkinci El Eşya Kültürü

İsveç'te İkinci El Kültürü
Fotoğraf: Ayfershus

Hayatımda aldığım ilk İkinci El ev eşyası bu tablo. 1949 yılında C.O Larsson tarafından yapılan resmin arkasında el yazısıyla İsveç’te köy yazıyor. 1949 dan beri kim bilir nelere şahit oldu şimdi bizimle.

İsveç'te İkinci El Kültürü
Fotoğraf: Ayfershus

İsveç’te 2. El eşya almak maddiyatla alakalı bir durum değil, bu bir kültür. Bununla ilgili online satış siteleri, onlarca farklı platformlar, her yerde mağazalar vs var ve tüm Avrupa’da olduğu gibi burada da aklınıza gelebilecek her şeyin 2. Elini alıyor ya da satıyorlar.

Bunun birçok farklı sebebi olabiliyor, çevre duyarlılığından, fazla atık çıkmasını istemediklerinden, geri dönüşüm için veya ekonomik olmasından vs. böyle birçok madde sıralayabiliriz. Bu kadar refah seviyesi yüksek bir ülkede insanların neredeyse hepsinin 2. El alışveriş yapmaları beni oldukça şaşırtmıştı.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz, 2. El eşya alır kullanır mısınız?

Ayfershus

Doğma büyüme İstanbulluyum. İşletme fakültesi okudum, insan kaynakları alanında çalıştım. Evli ve 2 çocuk annesiyim. Oğlum 3, kızım 1,5 yaşındayken İsveç'e yerleşme kararı aldık ve burada 5. yılımıza girdik. Şu anda İsveçce öğreniyorum ve tekrar üniversite okumanın planlarını yapıyorum. Bununla birlikte hobilerimle uğraşıyorum. Bolca yazmayı, nakış yapmayı, mutfakta tarifler denemeyi, doğada yürüyüş yapmayı ve sevdiklerimle vakit geçirmeyi seviyorum.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir