İngilizce Kelime Dağarcığımız Nasıl Gelişir?-2

İngilizce Kelime Dağarcığımız Nasıl Gelişir?-2
Fotoğraf: Polina Tankilevitch – Pexels

Geçtiğimiz hafta ilk bölümünü okuduğunuz yazı dizimizin ikincisiyle devam ediyoruz. İlk yazımı okumayanlar buradan ulaşabilirler. Tavsiyelerimi sırasıyla okursanız daha anlamlı ve faydalı olacaktır diye hatırlatıp ‘İngilizce kelime dağarcığımızı nasıl geliştirmeliyiz ve yeni kelimeler öğrenirken neler yapmalıyız?’ üzerine devam edelim.

Telefonunuzun dilini İngilizce yapın

Bu size ilk başta zor gelebilir hatta ya yanlış bir şey yaparsam diye endişe de duyabilirsiniz ama bir süre sonra telefona ya da sosyal medya hesaplarınıza gelen bildirimlere, mesajlara o kadar aşina olacaksınız ki bu sefer tekrar Türkçeye geçtiğinizde zorlanıp ve yadırgamaya başlayacaksınız. Tek mesele alışmak ve alışmaya çalışmak.

Dijital uygulamaları indirin

IOS ya da Android işletim sistemlerine sahip tüm cihazlardan dijital uygulamalara ulaşmak artık çok kolay. Dil ve kelime öğretme amacıyla hazırlanmış uygulamaları telefon ya da tabletinize indirip düzenli kullandığınızda önemli bir gelişme göstermeniz kaçınılmazdır. Kullanabileceğiniz güzel ve faydalı uygulamaları da en kısa sürede başka bir yazı başlığı altında, yine bu satırlarda bulabileceksiniz.

Kelimeleri/günlük kalıpları olabildiğince kullanın

Buradaki kastımız kelimeleri ya da cümleleri ezberleyip yerli yersiz tekrar etmek değil, belli bir bağlamda, yeri geldiğince kullanmaktır. Kullanılmayan her bilgi yok olur, yok olmaması için kullanılması gerekir. İngilizceniz çok iyi bile olsa zaman içinde kullanmadığınız bir çok kelimeyi unutmaya mahkumsunuzdur. Örneğin; üniversite sınavına hazırlanırken ben ve arkadaşlarım milyonlarca kelimeyle haşır neşir olmuştuk, hem de öyle böyle değil. Kraliçe Elizabeth’in bile günlük hayatında kullanmayacağı kelimeleri, eş anlamlarıyla beraber biliyorduk. O zamanki amacımız sınavı kazanmaktı, amacımıza ulaştıktan sonra o kelimelerin çoğuna ihtiyacımız kalmadı. Dolayısıyla bir süre sonra bu kelimeler beynimizin en ücra köşelerine atıldılar.

Kelimeleri tanıyın

Uzmanlar öğrendiğimiz kelimelerin kalıcı hale gelmesi için kelimeleri tanımamız ve irdelememiz gerektiğini söylerler. Yani, kelimenin kökenini, kökünü, eklerini, eş anlamlılarını ve zıt anlamlılarını bilerek ve çalışmalarımızı bu yönde ilerleterek kelimeleri beynimizde daha kalıcı hale getirebiliriz (Örneğin sadece care kelimesine değil bu kelimeden türemiş tüm kelimelere bakmalıyız; caring-careful-careless-caretaker-caregiver gibi…)

Kelimeleri sınıflandırın

İngilizce Kelime Dağarcığımız Nasıl Gelişir?-2
Fotoğraf: Organik İngilizce

Kelimelerin beynimizde başı boş dolaşmasından ziyade görsel ya da zihinsel sınıflandırmalarla anlamlandırılması daha verimli olacaktır.. Örneğin mutfak eşyaları, sınıf eşyaları, hastaneyle ilgili kelimeler, restorana ait kelimeler gibi sınıflandırmalar yapabilirsiniz ya da zihninizde size bu kelimeleri hatırlatacak şemalar ve hikayeler oluşturabilirsiniz. Hatta hikayeleriniz ilginç ve komik bağlantıları olursa daha keyifli ve kalıcı bir tecrübe de edinmiş olursunuz.

Bunları da unutmayın

  • Not defteri ya da kelime defteri kullanın
  • Kelimeleri hatırlatacak şekiller ve semboller oluşturun
  • Sesli kayıt yapıp zaman zaman dinleyin
  • Post-it veya renkli kağıtlara yazdığınız kelime ve cümleleri görebileceğiniz her yere asın
  • Yatmadan önce yeni kelimeler öğrenin
  • Kendinize güvenin ve öğrendiklerinizi kullanmaktan korkmayın

Geçen hafta ve bu hafta kelime dağarcığımızı geliştirmek ve kelime öğrenmek için neler yapmalıyızı okudunuz, önümüzdeki hafta da kelime öğretirken yaptığımız yanlışları okuyacaksınız.

Haftaya görüşmek üzere…

Yabancı dil edinimi hakkındaki diğer yazılarıma ve sayfama ulaşıp farklı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Organik İngilizce

Organik İngilizce, 2016 yılından beri Instagram'da @organik.ingilizce adıyla İngilizce üzerine oyun, etkinlik, kitap ve bilgi paylaşımı yapan bir sayfadır. Ezber ya da çeviri yaptırmadan, doğal olarak bolca dile maruz bırakarak, eğlenceli etkinlikler ve oyunlar ile çocuklara İngilizceyi sevdirmeyi ve kalıcı bir dil edinimini hedefler.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir