Enkanto: Sihirli Dünya

Enkanto: Sihirli Dünya
Enkanto: Sihirli Dünya

Disney’in büyük bir bütçeyle beyaz perdeye kazandırdığı filmi Enkanto: Sihirli Dünya (özgün adıyla Encanto), 2021 yapımı fantastik bir müzikal. Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen 94. Akademi Ödülleri Töreni (Oscar Ödülleri Töreni) aktör Will Smith’in komedyen/oyuncu Chris Rock’a attığı tokatla çalkalandığı için diğer detaylar biraz gözden kaçtı. İşte o detaylardan biri de Enkanto’nun üç dalda aday gösterildiği geceden ‘En iyi animasyon filmi’ ödülünü alarak ayrılmasıydı.

Fantastik bir dünya

Enkanto: Sihirli Dünya
Enkanto: Sihirli Dünya

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Disney’in gerçeğe daha yakın insan görüntüleri kullandığı bu film izleyenleri bir çok yönden ikiye bölmüş durumda. Çok beğenip Disney’in en iyi yapımı diyenler olduğu gibi beklentilerini karşılamadığı için hayal kırıklığı yaşadığını söyleyenler de var.

Konusuna gelirsek…

Madrigaller dağlarla çevrili kasabalarında çok önemli bir aile olarak bilinirler. Bu aileyi özel kılan, sihirli evleri ve özel yeteneğe sahip üyeleridir. Ailenin büyükannesi Abuela Alma ve eşi Pedro, yıllar önce Kolombiya’dan çocuklarıyla göç ederlerken sınır muhafızları tarafından durdurulurlar ve Pedro bu esnada öldürülür (Öldürülme sahnesi gösterilmiyor ama hissediliyor). Alma eşinin yasını tutarken ona sihirli bir mum ve ev bahşedilir. Üç çocuğuna, onlardan olan torunlarına da belli bir yaşa geldiklerinde özel bir yetenek verilir. Bir kişi hariç; Mirabel.

Özel yetenekler

Disney’in ilk gözlüklü karakteri olan Mirabel cıvıl cıvıl, sevgi dolu bir kızdır ama ailesinin diğer üyeleri gibi özel bir yeteneği yoktur. Antonio hayvanların dilinden anlar, Luisa tonlarca ağırlığı kaldıracak güce sahiptir, Juliata’nın yaptığı yiyecekler yaralara ve hastalıklara iyi gelir, Isabela dokunduğu her yerde çiçekler açtırır, Camilo istediği herhangi bir insana dönüşebilir. Evin kendisi de normal değildir, tüm eşyaların kendi kendine hareket edebilme özelliği vardır. Bu kadar ilginçliğin ortasında Mirabel fazla sıradan kalır ama bir gün mumun eski sihrini kaybetmekte olduğunu da o keşfeder. Yoksa özel yeteneklerin sonu mu gelmektedir?

Enkanto: Sihirli Dünya
Enkanto: Sihirli Dünya

Olumlu ve olumsuz yansımalar

Disney’in bu filmde bir çok ilke imza atması, görsel efektlerin güzelliği, şarkıların sıcaklığı, karakterlerin görünüş olarak gerçeğe çok yakın olması olumlu özellikler arasında sayılabilir. Genel izleyici olarak sertifikalandırılması da küçük çocuklarla dahi izlenebileceği anlamına geliyor ama çok fazla sihir vurgusu yapılması, bazı sahnelerin kasvetli ve karanlık olması henüz soyut algısı oluşmayan çocuklar için olumsuz etki yapabilir diye düşünüyorum. O yüzden genel izleyiciye uygun gösterilmesini çok doğru bulmadım. Film yorumlarını okuduğumda da dört yaşında çocuğunun çok eğlendiğini söyleyen olduğu gibi 9 yaşındaki çocuğunun bazı sahnelerden korktuğunu söyleyenlere de rastladım. Tüm bu sebeplerden dolayı her ailenin kendi filtresinden geçirerek çocuklarına uygun olup olmadığına karar vermelerini tavsiye ederim.

İyi seyirler!

Sitedeki diğer film ve kitap incelemelerime buradan ulaşabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir