Blum Coffee House; Özgün, doğal ve lezzetli bir mekan

Blum Coffee House; Özgün, doğal ve lezzetli bir mekan
Blum Coffee House kurucu ortakları; Müge-Hande Cergel

Akaretler’de kahve içerken lezzetli ve sağlıklı yiyecekler yiyebileceğiniz, aile sıcaklığında, rahat edebileceğiniz bir mekan arıyorsanız Blum Coffee House tam size göre. Girişimci iki kardeş tarafından 5 yıl önce kurulan Blum, farklı lezzetlere açık, kaliteyi ve kahveyi seven insanların tercih edebileceği özgün bir mekan. Burada doğal ve gurme lezzetleri bir arada bulabilirsiniz. Müge Cergel ve Hande Cergel kardeşleri daha yakından tanımak ve daha ilk günden beri farklı ve kaliteli ürün sunma gayesi ile ortaya koydukları Blum Coffee House‘un hikayesini dinlemeye ne dersiniz?

Müge Cergel ve Hande Cergel’i daha yakından tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Blum Coffee House; Özgün, doğal ve lezzetli bir mekan
Müge Cergel

Müge Cergel: Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra iş dünyasına beyaz yakalı olarak başladım. Özel bir bankada müfettiş olarak başladığım bankacılık kariyerimi 12 sene boyunca sürdürdüm. Kariyerime aynı bankanın yurt dışındaki bir şubesinde ülke müdürlüğü görevi ile bir nokta koymaya karar verdim ve istifa ettim. Liderlik ve yöneticilik konusunda uzun yıllar tecrübe sahibi oldum.

Blum Coffee House; Özgün, doğal ve lezzetli bir mekan
Hande Cergel

Ablam Hande de Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra sigorta ve danışmanlık firmalarında uzun yıllar çalıştı. İki kardeş olarak kendi işimizi kurmayı uzun zamandır hayal ediyorduk. Farklı sektörlerinde uzun seneler çalıştıktan sonra kurumsal hayata nokta koyup birlikte iş kurmak için kolları sıvadık. Avrupa Nitelikli Kahve Birliği’nin düzenlediği demleme, barista, tat analizi vb. eğitimleri başarıyla tamamlayarak sertifikalarımızı aldık ve Blum Coffee House’u 5 sene önce Akaretler’de açtık.

Ev deyince aklınıza ne gelir? Evinizde en sevdiğiniz yer neresidir? Size ait bir köşe var mı, varsa orayı bize tanımlar mısınız?

Kalabalık bir ailede, uzun sofraların kurulduğu evlerde büyüdük. Ev deyince aklımıza huzurlu, dingin bir ortam ve aile geliyor. Evimizde en çok ayağımızı uzatıp, kahvemizi yudumlarken günün yorgunluğunu çıkarttığımız salondaki dinlenme köşesini seviyoruz. Bu alan bir anlamda bizim en sevdiğimiz köşe. Ailecek günü değerlendirdiğimiz bir sohbet köşesi ayrıca.

Aile deyince aklınıza ne gelir? Aile hayatında neye ya da nelere dikkat edersiniz? Kardeşlik bağını nasıl tanımlıyorsunuz?

Aile deyince aklımıza kalabalık sofralar, paylaşım ve sevgi geliyor. “Aile her şeyden önce gelir” şeklinde düşünenlerdeniz. Hayatımızı da buna göre planlayıp yaşamaya gayret ederiz. Aramızda iki yaş olduğu için kardeşten çok iki arkadaş gibi büyüdük. Üniversite dahil aynı okullarda okuduk. Bu yüzden arkadaşlarımızın bile çoğu ortaktır. Her zaman çok iyi anlaştık. Bunlar birlikte iş kurmamızda çok etkili oldu.

Blum Coffee House; Özgün, doğal ve lezzetli bir mekan
Blum Coffee House; Özgün, doğal ve lezzetli bir mekan

İş hayatınızda farklı tecrübeleriniz var. Blum Coffee House’un ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız? Blum Coffee House’u kurarken ne hayal etmiştiniz?

2016 yılının Aralık ayında Akaretler’de açtığımız mekanımızda, aile sıcaklığını doğallığın zarafeti ile buluşturma gayesiyle yola çıktık. Blum Coffee House’da nitelikli kahveler ile doğal, katkısız ve organik lezzetleri bir arada sunarak, yaratıcı tasarımı, gurme lezzetleri ve farklı felsefesi ile kendine özgü bir mekan yaratmayı hedefledik. Blum Coffee’nin ilk günden itibaren vizyonu ve çizgisi, farklı olmak ve misafirlerine her yerde bulamayacakları özgün ürünler sunmak oldu. Hem mutfağımızda hem de barımızda farklı ürünler geliştirme çalışmalarımız sürekliliğini koruyor. Kendimizi sürekli geliştirmek, eğitimi sürekli kılmak, özgün olmak önceliklerimiz arasında. Bizi diğer mekanlardan ayıran en büyük özelliğimizin bu olduğunu söyleyebiliriz.

İsmimizin nasıl ortaya çıktığını anlatacak olursam; kahve demlerken, su ile kahvenin ilk teması sırasında kahve çiçeklenir (blooming dediğimiz süreç) ve üzerinde baloncuklar oluşur. Bu aşama, kahvenin aromasının ortaya çıktığı, demlemedeki en önemli süreçlerden biridir. Biz de kahvenin çiçeklenme aşamasından yola çıkarak, misafirlerimizin kendilerini evlerinde hissedeceği sıcaklığı yansıtabilmek adına ismimizi Blum Coffee House olarak belirledik.

Kardeşinizle birlikte bir iş kurmak ve çalışmak kolay mı, zor mu? Karşılaştığınız sorunlarla nasıl başa çıktınız?

Uzun seneler farklı sektörlerde deneyim kazandıktan sonra çok farklı bir sektörde işyeri açma kararı almak kolay değildi. İşletme sahibi olarak işinizin başında olmanız bu işin olmazsa olmazlarından. Özel günlerden ve tatillerden çoğu zaman feragat etmek gerekebiliyor. Bu yoğunluğu dengelemek için en kritik noktalardan biri iyi bir ekip kurup görev tanımlarını ve dağılımını doğru bir şekilde organize etmek. Bizim zorlandığımız en temel konulardan biri konusunda yetkin, eğitimli ve nitelikli personel bulmak. Misafirlerinize doğru şekilde hitap edecek ve hizmet verecek, işini tutkuyla ve layıkıyla yapacak nitelikli bir kadro kurmak zaman alan ve yiyecek-içecek sektöründe birçok işletme için sıkıntı arz eden bir konu.

Kendi işinizi kurarken, her şeyden önce işin eğitimini almak, A’dan Z’ye yapılan işe hakim olmak çok önemli. Bunun için biz az öncede bahsettiğim gibi Avrupa Nitelikli Kahve Birliği’nin (Special Coffee Association Europe – SCAE) düzenlediği demleme, barista, tat analizi vb. eğitimleri başarıyla tamamlayarak sertifikalarımızı aldık. Kendimizi sürekli geliştirmek, eğitimi sürekli kılmak önceliklerimiz arasında yer aldı.

İş yerinizde sağlıklı ve lezzetli yiyecekler sunuyorsunuz. Fast food tarzı ürünlere de yer verebilirdiniz. Neden böyle bir tercih yaptınız?

Ürünlerimizle göze, damağa ve ruha hitap ederken, kahveden ötesini bekleyenlerin favorisi olma hedefiyle yola çıktık. Sağlıklı ürünler yaparken asla damak tadından ve ev yapımı ürünlerin doğallığından ödün vermeyerek, sağlıklı atıştırmalıkların hakkını verirken, sunduğumuz her içeceğe ve yiyeceğe yuva samimiyetini katmak önceliklerimiz arasında oldu.

Tercihimize gelecek olursam; Yaratıcı, yenilikçi, sağlıklı yaşam odaklı, evrensel standartlardaki hizmet yaklaşımıyla üçüncü dalga kahve sektöründe organik, yüzde 100 doğal, taze ve lezzetli yiyecek ve içecekleri sunarak yeni bir trend yaratmak ve en iyi kalitedeki kahveleri en yeni ve lezzeti maksime edecek demleme yöntemleri ile müşterilerimize sunmak. Müşterilerimize beslenme açısından zengin gıdalar sunarak, hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha sağlıklı bir toplumun yaratılmasına katkıda bulunmak istiyoruz.

Blum Coffee House’un menüsünde neler var? Fikir sahibi olmak isteyenler için menüyü nasıl oluşturduğunuzu öğrenebilir miyiz? En beğenilen kahve ya da yiyecek hangisi?

Blum Coffee House; Özgün, doğal ve lezzetli bir mekan
Blum Keçiboynuzlu Latte

Misafirlerimizin iyi kahve içmeleri kadar sağlıklı ve katkısız gıdalar tüketmeleri de bizim için önemli. Yeni ürünler geliştirirken buna çok dikkat ediyoruz. Blum’un ilk günden bu yana menüsünün en sevilenlerinden, patent süreci devam eden ve yalnız Blum’da tadabileceğiniz imza içeceklerimizden “Blum Keçiboynuzlu Latte” herhangi bir katkı maddesi ya da rafine şeker içermeyen özel bir keçiboynuzu pekmezi ile hazırladığımız ve kahveyi tatlı tüketmek ama şekerin zararlarından uzak durmak isteyen kahve severlerin yüzünü güldürüyor.

Cappucino ile Antep fıstığının tutkulu buluşmasından doğan “Pistacchino-Antep Fıstıklı Capuccino” Blum Coffee House’un spesiyalitesi olarak Antep fıstığı kreması ve Antep fıstığı parçacıklarıyla herhangi bir katkı maddesi olmadan özenle hazırlanıyor.

Türüne göre dünyanın en iyi kahve çekirdeklerini yetiştiren Guatemala, Brezilya, Etiyopya, El Salvador, Kolombiya, Küba, Honduras, Meksika ve Costa Rica başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde yetişen kahveleri tek çatı altında konuklarımızın beğenisine sunuyoruz.

Blum Coffee House; Özgün, doğal ve lezzetli bir mekan
Pistacchino (Antep Fıstıklı Capuccino)

Özel kahve çekirdeklerinden yaptığımız nadide kahvelerin yanı sıra Blum’da sunulan çaylar da dünyanın nadide çiftliklerinden gelen nitelikli çaylardan oluşuyor. Tie guan yin-green tea, jasmine green tea, white tea, rooibos tea ve özel karışım çaylar Blum’da sunulan nitelikli çaylardan yalnızca birkaçı…

İlk günden bu yana sunduğumuz rafine şekersiz ve glutensiz lezzetler ile sağlıklı beslenenleri mutlu etmeyi amaçladık. Blum imza reçeteleri ile hazırlanan; rafine şeker ve un içermeyen badem unuyla yaparak hurmayla tatlandırdığımız yaban mersinli ‘Blummy Cake’ ile tahin soslu elmalı fındıklı kek ‘Nutting Hill’ en sevilen ürünlerimiz arasında yer alıyor. Yine glutensiz beslenenlerin gözdesi olan çilekli Antep fıstıklı “Mereng Roll” en hafif lezzetlerimizden biri olarak öne çıkıyor. Yalnız sebzelerden yaptığımız Mevsim Sebzeli Glutensiz Kiş, hafif bir öğlen yemeği tercih edenlerin favorisi.

Antep fıstığı kremalı Belçika çikolatalı namıdiğer ‘Blummy Brownie’, tahin ve badem dolgulu Belçika çikolatalı hurma ile yöresel lezzetlerimizden Antep fıstığı ekleyerek yeniden yorumladığımız ‘Antep Fıstıklı Basque Cheesecake’ müdavimlerimizin favori ürünleri arasında yer alıyor.

Blum’da kendi ürettiğimiz, lezzetli olduğu kadar sağlıklı ve organik yiyecekleri sunuyoruz. Şekersiz, glutensiz ve vegan beslenenler için de alternatif ürünlerimiz var. Müşterilerimizin favorileri değişiyor, çünkü biz de sürekli kendimizi yeniliyoruz. Son zamanların en beğenilen kahve ya da yiyecekleri arasında Pistacchino, Blummy Brownie ve Antep Fıstıklı Basque Cheesecake gibi lezzetlerimiz bulunuyor.

Blum Coffee House’un nasıl bir ortamı var? Müşteri kitlenizin çoğu çalışan mı yoksa öğrenciler mi?

Blum’da Yeni Sanat (Art Nouveau) tarzını ve zarafetini ön plana çıkararak alışılageldik üçüncü dalga kahve dükkanlarından farklı olarak aydınlık, ferah, doğallığın ön plana çıktığı bir konsept yarattık. Misafirlerimizin büyük çoğunluğu kahve seven, sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemiş, bilinçli ve eğitimli beyaz yakalılar, freelance (bağımsız) çalışanlar ve iş sahiplerinden oluşuyor. 20 yaş üzeri geniş bir kesime hitap ediyoruz.

Müşterilerinizden gelen talepleri dikkate alıyor musunuz? Nasıl bir yönetim tarzınız var?

Müşterilerimizden gelen talep ve geri bildirimleri dikkate alıyoruz, bu bilgiler yeni ürünlerimizi oluştururken bize yol gösterici oluyor. Katılımcı bir yönetim biçimimiz var. Çalışanlarımızın katma değer yaratması, Blum çatısı altında alınan kararlara katılmasını çok önemsiyoruz.

Nitelikli kahve ve üçüncü dalga kahvecilik ne demek? Bu alanda kendi işyerini kurmak isteyenlere eğitim ve danışmanlık hizmeti de veriyorsunuz. Çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Nitelikli kahve özel coğrafi yöresel iklimde, kalite, şeffaflık, sürdürülebilirlik, eşitlik ilkeleri ile yetiştirilen eşsiz lezzet profili olan, tadım ile belirlenen puanlaması 100 üzerinden en az 80 olan kahvelerdir. Çiğ dediğimiz kahvenin yeşil çekirdek halinin depolanması, kavrulması, öğütülmesi ve demlenme yöntemlerinde yüksek standartlar uygulanarak hazırlanır. 3’üncü dalga kahvecilikte, kahvenin kaynağı dediğimiz çiftliği işleme yöntemleri ve yetiştiği bölgenin kısaca kahvenin kimliğinin bilinmesi ve kavrulduktan sonra taze olarak öğütülüp sunulması ön plana çıkıyor. Kaliteli, iyi kavrulmuş kahvenin barista maharetiyle ideal yöntemlerle demlenmesi, ideal su filtrasyonu ile sunulması 3’üncü dalga kahveciliğin temel unsurlarıdır.

Kadın girişimlerini destekleyen projelere imza atıyorsunuz. Bize çalışmalarınızdan, kadın girişimcilere desteklerinizden ve geleceğe dair planlarınızdan bahseder misiniz?

Blum, kadın tasarımcıları destekliyor
Fotoğraf: Blum Coffee House

El emeği ile üretilen ve doğal içerikli hediyelikleri çok kıymetli buluyoruz. Bu kıymetli eşyaları misafirlerimize sunarken yerli kadın tasarımcılara destek olmak bizi mutlu ediyor. Yerli kadın tasarımcılardan tedarik ettiğimiz özel bir el işçiliği ile elde örülerek tasarlanan El Örgüsü Bez Bebekler farklı renk alternatifleriyle doğal içerikli bir hediye alternatifi sunuyor. Petrol bazlı olmayan doğal içerikli el yapımı mumlar ise sürdürülebilir tasarım anlayışını benimseyerek çevreyle dost ürünleri tüketicilerle buluşturma imkanı sağlıyor. Yine el yapımı tasarım çanta, el örgüsü bereler misafirlerimize sunduğumuz başkaca el yapımı kadın üretimi eşyalar arasında yer alıyor.

Bu ürünleri alan misafirlerimiz üretici güçlü kadınlara bize yol arkadaşı olma fırsatı veriyor.

Kadın olduğunuz için mi kadınları destekliyorsunuz? Bu konu ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

İstihdam oranlarına bakıldığında kadınların erkeklere oranla iş hayatına çok daha az katılabildiğini görüyor, bu nedenle pozitif ayrımcılığı ve kadınların iş yaşamına katılımını destekliyoruz.

Daha önce kurucu ortak olduğunuz girişimleriniz de var. Sizce girişimcinin olmazsa olmaz özelliği nedir? Girişimciyi nasıl tanımlıyorsunuz? Girişimcilik üzerine ne söylemek istersiniz?

Girişimci her şeyden önce yaptığı işe inanmalı, liderlik özelliği ve girişken bir yapısı olmalı, kendine güvenmeli. İş fikrine inanarak, odaklanmak ve işini severek, tutku ile yapmak da çok önemli. İyi bir girişimci, yaratıcı ve özgün olmalı, zamanı verimli kullanmalı, hızlı aksiyon alabilmeli ve takım çalışmasına inanmalı.

Girişimci olmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz? Nerden başlamalı, nasıl devam etmeliler?

Öncelikle işe adım atmadan önce gerek dünyada gerekse Türkiye’deki örnekleri araştırsınlar, teknolojiyi ve yenilikleri takip ederek hedef müşteri kitlesine uygun bir konsept belirlemelerini öneririz. Yine işi açmadan önce mutlaka eğitimini alsınlar, bir iş planı hazırlayıp, piyasadaki fırsat ve engelleri analiz edip ona göre işlerini kursunlar. Özgün ve yaratıcı iş fikirleri üreterek, olmayanı gerçekleştirmeyi hedeflesinler. Kendi markasını oluşturmak isteyenlere, hedef müşteri kitlesine uygun konseptler oluşturarak, marka ismi ve logo için uzman desteği almalarını öneririz.

Ayrıca, yatırımın geri dönüşünü doğru hesaplamak, sektörlerindeki yenilikleri yakından takip etmek, sizinle aynı tutkuyu paylaşan insanlardan oluşan iyi bir ekip kurmak çok önemli. Altını çizmek istediğimiz en önemli konulardan biri de özgün olmak. Ne iş yaparsanız yapın, farklılıklarınızı ortaya çıkarıp, yaratıcılığınızı kullanarak özgün bir şeyler ortaya koymak bir adım önde başlamanızı sağlar.

Söylemek ya da eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Blum’un sosyal sorumluluk projesinden bahsetmek isteriz. Her şeyin başı eğitim düşüncesiyle yola çıktık ve eğitime katkı sağlamak amacıyla ihtiyaç sahibi köy okullarına kitap gönderiyoruz. Misafirlerimiz de arzu ederlerse bize bu amacımızda destek olmak için dükkanımızı ziyaret ettiklerinde Blum tasarımlı kitap ayraçlarından satın alarak daha çok köy okuluna ulaşmamızı sağlayabilirler. Kahveye olan tutkumuzun, toplumla birlikte büyüyeceğine ve mükemmel sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. İş birlikleri ve yeni ortaklıklarla bu sosyal sorumluluk projemizde çok daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyoruz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir