Resfebenin Büyülü Dünyası

Resfebenin Büyülü Dünyası
Resfebenin Büyülü Dünyası

Resfebe, çocukların bilişsel, sosyal ve psikomotor gelişimini destekleyen bir bulmaca türü. Resfebenin Türkiye’de bilinmesi ve gelişmesi için önemli çalışmalara imza atan ve 3 kitap yayınlayan Gülçin Ateş Erdoğan‘ı daha yakından tanımaya ve resfebenin büyülü dünyasına yolculuk yapmaya ne dersiniz?

Sizi daha yakından tanımak isteriz.

Gülçin Ateş Erdoğan
Gülçin Ateş Erdoğan

İstanbul’da, klasik Türk aile yapısı içine doğdum. Sırasıyla Grafik Tasarım, Matbaa Öğretmenliği, Reprodüksiyon, Robotik, Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmenliği, Özel Eğitim, Drama eğitimleri aldım. Şuan da Çocuk Gelişimi 3.sınıf öğrencisiyim. Evliyim ve bir oğlum var.

Neleri seversiniz, neleri sevmezsiniz?

Neleri severim, liste çok uzun aslında kısaca bana huzur ve heyecan veren her şey bu listeye dahil edilebilir. Ancak ilk sırada ne diye sorsaydınız şöyle derdim, sevdiğim insanlarla birlikte olduğum bir ortamda uzun uzun sohbet etmek derdim.
Sevmediğim ise huzur kaçıran her şey😊

Çalışan anne olmak üzerine ne söylemek istersiniz. Dengeyi sağlamak için sizin çözümünüz nedir?

Denge için çekirdek aile olarak birbirimize vakit ayırıp “kimi zaman kısa kimi zaman uzun zaman aralıklarında” aktiviteler yapıyoruz.

Gülçin Hanım’ı tanımlayan 3 kelime ne olurdu?

Hayalperest, özgür, iradeli.

Ailenin sizin anlamı nedir?

En güvenli liman.

Ev sizin için ne demek?

Yuva, huzur.

Akıl oyunları ve zeka oyunları alanında çalışmalarınız var. Neden akıl oyunları?

Hem kazanımlarının elle tutulur faydalarını deneyimlemiş olmam hem de ilgi duymam.

Resfebe nedir, faydaları nelerdir?

Dünyada rebus, ülkemizde ise şimdiki adıyla resfebe: Köksal Karakuş’un resim ve alfabe kelimelerini büyük ünlü uyumuna uydurarak isimlendirdiği, Cihan Altay’ın tanımıyla “Bir söz veya söz grubunu, çoklukla kendinden ayrı bir anlamla temsil eden ve resim, harf, rakam veya sembollerden oluşan şekil”dir diyebiliriz. Resfebenin çocuklar açısından bilişsel, sosyal ve psikomotor açıdan birçok faydası var. Bence en önemli kazanımı da çocuklara farklı bakış açılarını somut olarak sunması ve içe kapanık çocukları sosyalleştirmesi, öz güven sağlaması.

Resfebe Kütüphanesi nasıl ortaya çıktı?

Resfebe Kütüphanesi
Resfebe Kütüphanesi

2016 yılında resfebe ile eşim sayesinde tanıştım. O yıllarda çizim resfebeler ve yarışma resfebeleri hazırlıyordum. 2017 yılında akıl ve zeka oyunları eğitmenliğine başladım ve şunu farkettim resfebe nasıl yapılırı ya da bizim eşimle kullandığımız yöntemleri anlatan herhangi bir kaynak kitap yoktu. Piyasada sadece Oğuz Saygın’ın Resimli Kelime Oyunları kitabı vardı. Hal böyle olunca bende öğrencilerime öğretmek için üniteler hazırladım ve kendimce üst başlıklar, alt başlıklar ve tanımlamalar yapıp resfebe örnekleri hazırladım. Daha sonra öğrencilerimin resfebeye verdikleri anlamlı tepkiler beni çok heyecanlandırdı. Okulumuzda Resfebe Sergisi hazırladık. Bunun üzerine çalışmalarımı derleyip 2018 Ağustos ayında Resfebe Kütüphanesini kurup orada öğretmen ve oyuna ilgi duyan bulmaca severlerle paylaşmaya başladım. Amacım resfebenin derslerle nasıl bütünleştirildiğini göstermek ve kaliteli kaynak oluşturmaktı. Öyle de oldu. 2018 yılında Resfebe Kütüphanesinin kurulduğu tarihten itibaren Google Trend verilerinde resfebe kelimesi aramalarında anlamlı bir değişim var.

Resfebe’yi anlatan üç kitaba imza attınız. Bu süreci anlatabilir misiniz?

İlk kitabım Adım Adım Resfebe Öğreniyorum, web sitemde ve sosyal medyada paylaştığım ve uzun zaman alan çalışmalarımın intihale maruz kaldığını görünce çevremdeki dostlarımın “kitap haline getir bu çalışmalarını” tavsiyeleri ile hayat buldu. Ardından 2. kitabım olan Resfebe Alıştırmaları-1‘i e-kitap olarak hazırladım ve son kitabım Resfebenin Büyülü Dünyası. Kitapları hazırlama süreci çok keyifli geçti, daha önce hiç yapılmamış çalışmaları ete kemiğe büründürmek benim için inanılmaz güzel bir deneyimdi. Düşünsenize heyecanımı, artık dijital olarak hazırladığım tüm çalışmalar bu kitaplarla somutlaşıp elle tutulur hale gelecekti😊

Etkin Kütüphane’de Resfebe’yi örnekleriyle anlattınız. Neler söylemek istersiniz?

Etkin Kütüphane, Kültür ve Turizm Bakanlığının pandemide hayatımıza kazandırdığı çok güzel bir proje. Milli Kütüphanede yapılan resfebe video çekimleri benim için farklı bir deneyim ve tecrübe oldu, kameranın önünde hiç ön hazırlık yapmadan spontane şekilde ve kısıtlı zaman dilimlerinde çekimler yapıldı.

Resfebe Kütüphanesi’ne ait sosyal medya hesapları hangileridir?

Telegram👉 @resfebeheryerde

İnstagram👉 @resfebekutuphanesi

Facebook👉 resfebekutuphanesi

🎬 youtube: Resfebe Kütüphanesi

Resfebe Kütüphanesi’nin mobil bir uygulaması da var: Kafe Resfebe.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir