İngilizce Kelime Bulma Oyunu

İngilizce Kelime Bulma Oyunu
Fotoğraf: Organik İngilizce

Okulların kapanmasına az bir zaman kalmışken çocukların hem sınıfta hem de yaz tatilinde aile ve arkadaşlarıyla oynayabilecekleri şahane bir kelime oyunu tavsiyem var size. Farklı kategorilerde kelimeleri bulmayı amaçlayan bu oyunda çocuklar bilişsel becerilerini geliştirirken aynı zamanda kelime dağarcıklarını da yeni kelimelerle dolduracaklardır.

İsterseniz oyunun detaylarına bakalım.

İngilizce Kelime Bulma Oyunu
Fotoğraf: Organik İngilizce

Oyun, Adventure in a Box sitesinde hazırladığı materyalleri paylaşan iki çocuk annesi Liska Myers’e ait. Toplam 108 karttan oluşan ve farklı kategorilerle ilgili kelimeleri bulmanızı isteyen oyunu bir kaç şekilde oynayabilirsiniz. Bireysel ya da grup oyunu haline getirebilirsiniz, içeriğini ve uygulama yöntemini öğrencilerinizin/çocuklarınızın durumuna göre değiştirebilirsiniz.

Size yazılı ve sözlü olarak oynayabileceğiniz dört versiyonundan bahsedip diğer uygulamaları size bırakacağım. Ayrıca dosyanın kendi içeriğinde de farklı tavsiyeler var, onları da deneyebilirsiniz.

Yazılı cevap gerektiren oyunda, herkes için (ya da her grup için) aynı kartı kullanın. Örneğin seçilen kartın kategorisi ‘Things in the sky- Gökyüzündeki şeyler’ olsun. Her grubun ya da her oyuncunun önüne bir kağıt ve kalem vererek süreyi başlatın. Süre bitiminde kim ne kadar kelimeyi kategoriye uygun şeklide yazmış karşılaştırın. Kelimelerin doğru yazılmış olmalarına da ayrıca puan verebilirsiniz. Sözlük kullanımına izin de verebilirsiniz.

Sözlü cevap gerektiren oyunda ise bir kaç farklı yöntemle ilerleyebilirsiniz.

  • Her grubun/kişinin seçtiği kategori farklı olsun. Yine belirlenen süre içinde cevaplarını sözlü olarak vermelerini isteyin. Onlar söylerken aynı anda sayıp kaç tanesinin doğru olduğunu hesaplayın.
  • Tüm gruplar için ortak kategori belirleyin. Sırayla her grup bir kelime söylesin. Yeni kelime bulamayan grup elensin, sonuna kadar giden puanı kapsın.
  • Herkesin bireysel yarışacağı bir alan oluşturun (Daire şeklinde oturun ya da ayakta durun). Kategoriyi söyleyin ve herkes sırayla bir kelime söylesin, beş saniye içinde kelime söyleyemeyen daire dışına çıksın, sona kalan kazansın. Bir zamanlayıcı kullanarak ya da oyuncak bombayı elden elde dolaştırarak da daha fazla heyecan katabilirsiniz.

Kartlarda yer alan kategorilerde renkler, yiyecekler, hayvanlar, mutfakta bulunan şeyler gibi genel başlıklar olduğu gibi pizza malzemeleri, dörtten fazla bacağı olan hayvanlar, elimizden daha küçük olan şeyler gibi detay isteyen başlıklar da var. Tüm bu detaylar çocukların farklı düşünmelerine, zihinlerini daha çok kullanmalarına ve üretkenliklerine de inanılmaz bir katkı sağlayacaktır.

İngilizce Kelime Bulma Oyunu
Fotoğraf: Organik İngilizce

Kartları indirmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Açılan sayfanın ortalarında ‘Get the free printable’ yazan bölüme e-mail adresinizi yazarsanız, dosyanız size hemen gönderilecektir. Laminasyon filmi ile kaplarsanız da uzun yıllar boyunca kartlarınızı kullanabilirsiniz.

Şimdiden her birinize keyifli saatler diliyorum.

Yabancı dil edinimi hakkındaki diğer yazılarıma ve sayfama ulaşıp farklı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Organik İngilizce

Organik İngilizce, 2016 yılından beri Instagram'da @organik.ingilizce adıyla İngilizce üzerine oyun, etkinlik, kitap ve bilgi paylaşımı yapan bir sayfadır. Ezber ya da çeviri yaptırmadan, doğal olarak bolca dile maruz bırakarak, eğlenceli etkinlikler ve oyunlar ile çocuklara İngilizceyi sevdirmeyi ve kalıcı bir dil edinimini hedefler.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir