Gece makyajı nedir, nasıl yapılır?

Merhaba… Bu hafta gece makyajını anlatmak için sizlerleyim. Gece makyajı, daha çok davet, düğün, nişan, söz ya da eğlence mekanlarında biz kadınların tercih ettiği makyaj çeşididir.

Gece makyajı. Fotoğraf: Sevil Şentepe

Bir çok kadın gün içerisinde doğal makyajı tercih ederken, gece ise daha ağır bir makyaj tercih sebebi olur. Gece makyajını gündüz makyajından ayıran fark ise, daha koyu, ışıltılı ve iddialı olmasıdır.

Gece makyajında koyu renkler baskındır

Gece makyajı. Fotoğraf: Sevil Şentepe

Gece makyajında bütün makyaj malzemeleri kullanılır. Doğallıktan uzak, bir o kadar da gösterişli olan gece makyajında genellikle siyah, füme, gri, acı kahve gibi koyu renkler tercih edilir. Takma kirpik, belirgin eyeliner ve pırıltılar olmazsa olmazlardır.

Gece makyajı nasıl yapılır?

 1. İlk olarak cildimizi temizlemek ve çok iyi nemlendirmek gerekir. Çünkü güzel bir makyaj, sağlıklı ve bakımlı bir cilt ister. O halde ilk olarak masaj yaparak nemlendiricimizi cilde yediriyoruz.
 2. Göz kapağımıza kapatıcı ve göz bazımızı uyguluyoruz.
 3. Kirpik diplerine dipliner çekerek kirpik dibimizi koyu bir far yardımıyla dağıtıyoruz
 4. Göz pınarlarımıza daha açık bir renk uyguluyoruz.
 5. Göz kenarlarını daha koyu farla destekliyoruz.
 6. Eyeliner’ı olduğundan biraz daha net çekip gözümüzü daha çekici yapıyoruz
 7. Kaş altımızı far yada fondöten yardımıyla temizleyip kaşımızın ortaya çıkmasını sağlıyoruz ve kaşlarımızı kaş farı/rimeli veya kalemi ile boyayıp netleştiriyoruz.
 8. Gece makyajının da kraliçesi rimel/ maskara ile kirpiklerimizi bol rimelliyoruz ve takma kirpikle destekliyoruz
 9. Göz altı kapatıcımızı, sonra da yüzümüze fondötenimizi uygulayıp, yüz hatlarımızı ortaya çıkaran kontür uygulamamızı yapıyoruz. Fondötenin ardından cildimizi transparan yani ince bir pudrayla sabitliyoruz. Son olarak da elmacık kemiklerimizin üzerine allığımızı sürüyoruz.
 10. Gözümüze son dokunuşlarımıza gelirsek; göz altına yani kirpik diplerine koyu bir far ve kalem sürüyor, fırça yardımıyla dağıtıyor, buğulu bakışlar ortaya çıkarıyoruz. Göz pınarlarına pırıltılı sürüp dikkati gözlere çekiyoruz. Alt kirpiklere de rimel sürüp göz makyajını bitiriyoruz.
 11. Sıra dudaklarda… Ağır bir göz makyajı yaptığımız için, nude yani naturel bir ruj sürmemiz yeterli olacaktır.
 12. En son aşamada makyaja ışıltı kazandırıyoruz. Elmacık kemiklerine, burun ucuna, dudak üstüne highlighter uyguluyor, sabitleyici sprey sıkıp makyajımızı bitiriyoruz.
Gece makyajı. Fotoğraf: Sevil Şentepe

Gece makyajında önemli bir hususun altını çizerek bu haftaki yazıma son vermek istiyorum. Gece makyajı gündüz makyajının aksine taşıması daha zor, bozulması daha kolay bir makyajdır. Bozulduğunda ise yüzü yorgun ve dağınık gösterir. Bu sebeple kullanacağımız malzemelerin dayanıklı ve kaliteli olmasına özen göstermeyi unutmayın. Özetle gece makyajında kural: doğru makyaj yapmak, doğru ürünler kullanmaktır.

Haftaya görüşmek dileğiyle hoşçakalın, güzel kalın…

Sevil Şentepe

1979 İstanbul doğumluyum. İlk işime Şişli’de bir güzellik salonunda başladım. Burada yeteneğimi fark ettim ve LCC’de eğitim aldım. TGRT, SKY TURK TV, NTV ve STAR TV’de ve ajanslarda makyaj sanatçısı olarak görev aldım. Şimdi hem değerli sanatçı Sevcan Orhan ile hem de serbest olarak çalışıyorum. İşimi çok seviyorum.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir