Clifford; Büyük Kırmızı Köpek

Clifford; Büyük Kırmızı Köpek

Çocuk kitapları yazarı Norman Bridwellin Clifford serisinden sinemaya uyarlanan ve pandemi sebebiyle biraz gecikmeli olsa da 2021 yılı sonlarında izleyiciyle buluşan Clifford; Büyük Kırmızı Köpek (Clifford; The Big Red Dog), bol aksiyon içeren, fantastik unsurları da olan bir film. Akran zorbalığı, hayvan sevgisi ve farklılıklara saygı temalarıyla ön plana çıkarken izleyenleri de eğlendirmeyi hedefliyor.

Clifford; Büyük Kırmızı Köpek

Emily ve Casey

12 yaşındaki ortaokul öğrencisi Emily annesi ile beraber New York’ta yaşar. Yeni başladığı okulunda burslu öğrenci olduğu için zengin arkadaşları tarafından bir takım zorbalıklara maruz kalır. Bir gün annesinin iş için şehir dışına çıkması gerektiğinde dayısı Casey, Emily’e bakıcılık yapmak için evlerine gelir ama Casey gibi sorumsuz, nerede akşam orada sabah yaşayan bir dayıyla macera dolu bir kaç gün onları beklemektedir.

Bay Bridwell ve Clifford

Emily ile dayısı okula giderlerken hayvan kurtarma çadırı görürler, sahibi Bay Bridwell çok ilginç bir adamdır ve Emily’e minicik kırmızı bir köpek gösterir. Emily onu sahiplenmek ister ama yaşadıkları apartmanın yöneticisi evcil hayvanlara kesinlikle izin vermemektedir, annesi ve dolayısıyla dayısı da bu fikre karşıdır. O yüzden minik kırmızı köpeği arkalarında bırakıp çadırdan çıkarlar.

Eve geldiklerinde köpek Emily’nin çantasından çıkar. Oraya nasıl girdiğine dair kimse bilgi sahibi değildir. O gün okulda arkadaşları tarafından nahoş davranışlara maruz kalan Emily, Clifford adını verdiği minik kırmızı köpeğine sarılıp ağlar ve ‘Keşke çok daha büyük ve güçlü olsaydık!’ der. Dua saatine denk gelmiş olacak ki sabah uyandıklarında artık minik kırmızı köpek yoktur. Clifford devasa bir köpeğe dönüşmüştür.

Clifford; Büyük Kırmızı Köpek

Kocaman hem de kırmızı bir köpeği saklamak kolay olmadığı için kahramanlarımız bir dizi maceradan geçmek zorunda kalırlar. Mahalleli Clifford’ı sever ve kabullenir ama yönetici aynı fikirde değildir. Üstelik tüm sosyal medyada dolaşan büyük kırmızı köpek görüntüleri genetik araştırmalar yapan bir merkezin kötü niyetli sahibinin de iştahını kabartır. Bundan sonrası biraz aksiyon, biraz macera, biraz komedi diye devam eder.

Keyifli vakit geçirmek isteyenlere

Clifford gibi bir köpekle gerçek hayatta karşılaşmamız mümkün değil tabii ama filmde de bahsedildiği gibi hayvanların genetikleriyle oynanmaya devam edilirse ve yeni türler oluşturma hevesi devam ederse normalin dışında türler görmemiz çok uzak bir ihtimal olmayabilir. Filmde anlaşılmayan ya da nasıl oldu bilinmeyen bir kaç nokta var ama Nasreddin Hoca hesabı ‘Kocaman büyük kırmızı köpek olacağına inanıyorsun da onlara mı inanmıyorsun!’ diyebilirsiniz. Sonuçta kurgu bir karakterin fantastik ögelerle desteklendiği bir komedi filmi izliyoruz ve geçiyoruz.

Film 6 yaş ve üzeri için sertifikalandırılmış. 6 yaşındaki çocukların bazı sahneleri anlaması zor olabilir ama eğlenceli kısımlarından keyif alacaklarına eminim. Bazı espriler dozunda bazıları abartılı olsa da genel anlamda insanın yüzünde gülümseme oluşturan, bilgi birikimine bir şey katmasa da hoş vakit geçirmenize vesile olan bir film denebilir.

İyi seyirler…

Sitedeki diğer film ve kitap incelemelerime buradan ulaşabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir